Pod pojęciem retencji wody rozumiemy zdolność do jej gromadzenia. Jednak retencja wody w naszym organizmie jest niewskazana. Powinna ona cały czas krążyć, a gdy jest zatrzymana, towarzyszą temu różne niemiłe skutki. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam jak rozpoznać, że woda w naszym organizmie się zatrzymała, jakie mogą być skutki i jak sobie z tym poradzić.
Dość łatwo jest zauważyć, że woda w naszym ciele zatrzymała się. Problemem jest to, że może być to stan przewlekły. Wszystko zależy od stylu naszego życia i odżywiania. Tak naprawdę może to trwać od lat.
Masz opuchnięte nogi i nie możesz bez bólu nosić butów tych co zwykle? To mogą być objawy zatrzymania wody w organizmie. Może temu towarzyszyć uczucie oszołomienia lub słabości. Możesz nawet tracić oddech lub będziesz miała podwyższone tętno.
Sama możesz tego nie zauważyć, ale często bliscy zwracają na to uwagę. Szczególnie gdy spojrzy się na okolice oczu. Nasza twarz wydaje się grubsza, a jest to tylko efekt nagromadzenia wody w tkankach.
Woda posiada swoją wagę, dlatego tak naprawdę bez problemu możesz schudnąć kilka kilogramów pozbywając się po prostu jej nadmiaru. Dlatego też często podczas okresu tyjemy, co tak naprawdę jest efektem zatrzymania wody. Takie wahania wagi mogą oznaczać problemy z retencją wody.
Budzisz się rano i nie możesz zdjąć obrączki? To woda zgromadzona w ciele i rozszerzające się przez to tkanki powodujące opuchliznę np. palców u dłoni.
Jeśli nagle nie możesz dopiąć spodni, a jeszcze dwa dni temu bez problemu je zakładałaś to mogą być wzdęcia, ale również zatrzymanie wody. Zobacz czy nie pojawiają się inne objawy.
Co to może powodować? Zazwyczaj nakłada się na to kilka rzeczy, a główni winowajcy to zbyt duża ilość soli w diecie, zbyt mało pitej wody oraz niedobory potasu. Bardzo mocno wodę w organizmie zatrzymuje alkohol, można to zauważyć dzień po imprezie.
Pamiętaj, że latem gdy temperatura jest wyższa, woda również zatrzymuje się w ciele. Dlatego podczas upałów ważne jest by pić jeszcze więcej płynów.
Zatrzymanie wody w organizmie powoduje przyrost wagi, nikt tego nie lubi. Oprócz tego wraz z wodą usuwane są toksyny, dlatego podczas retencji są one po prostu gromadzone w naszym ciele. Zatrzymanie wody w organizmie może również powodować różne groźne choroby:
Jedną z rzeczy, które musisz przeanalizować jest to w jaki sposób się odżywiasz. Jeśli jesz dużo solonych produktów, zwłaszcza gotowe dania mają dużo soli, to powinnaś ją ograniczyć. Do tego szkodliwy jest alkohol. Zacznij jeść zdrowsze rzeczy, nie pij alkoholu, ale za to pij dwa litry wody dziennie.
Możesz jeść dużo warzyw i owoców, które zawierają dużo wody lub działają moczopędnie. Należą do nich koperek, ogórki, arbuzy, pomarańcze, papryka, brokuły, szpinak,truskawki czy rzodkiewka.
Oprócz tego zastosuj przepis na domowy środek, który pomoże Ci szybciej pozbyć się zatrzymanej wody.
Źródła
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.