3 najważniejsze zasady podlewania warzyw

Ogród Data publikacji: 24 maja 2024

Twoim marzeniem od zawsze było mieć własny warzywniak w przydomowym ogródku i w końcu je zrealizowałaś? Właściwa pielęgnacja sadzonek ogrodowych nie tylko wpływa na ich wzrost, ale również przyczynia się do pojawienia obfitych i co najważniejsze jakościowych plonów. Poznaj najważniejsze zasady podlewania warzyw i ciesz się wyjątkowymi zbiorami!

1. Wykorzystaj odpowiednią porę dnia

Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy Twój przydomowy warzywniak to regularnie obsadzone grządki wydzielone w jednej z części ogródka, czy może niewielkie skrzynie lub doniczki wypełnione ulubionymi sadzonkami. Odpowiednie podlewanie w każdym z tych przypadków może okazać się niezwykle istotne.

Jedną z najważniejszych zasad nawadniania roślin ogrodowych, w tym warzyw jest dobór właściwej pory dnia. Tutaj musisz mieć na względzie temperaturę oraz poziom nasłonecznienia. W ciągu dnia, gdy temperatura na dworze wzrasta, sadzonki znacznie się nagrzewają. Podlanie ich zimną wodą mogłoby skutkować zaparzeniem, co doprowadziłoby do obniżenia jakości warzyw lub ich całkowitego obumarcia. To właśnie dlatego staraj się wybierać poranki, kiedy to rośliny ogrodowe nie zdążyły się nagrzać lub wieczory, gdy temperatura powietrza znacznie spada.

2. Nigdy nie mocz liści

Okazuje się, że podczas podlewania sadzonek niezwykle istotna jest również technika. Przystępując do nawadniania swoich roślin, miej zawsze na uwadze, aby nie polewać liści wodą, a skupić się na samej łodydze tuż przy powierzchni ziemi. Dlaczego to takie ważne? Nadmierna wilgoć liści połączona z wysoką temperaturą panującą w ciągu wiosny i lata może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. Te natomiast negatywnie wpływają na jakość Twoich warzyw lub całkowicie uszkadzają plony. Chcąc uniknąć takiego scenariusza, do podlewania wybierz konewkę z wąskim dzióbkiem i dokładnie podlej każde nasadzenie.

3. Ilość wody ma znaczenie

W przypadku podlewania warzyw niezwykle istotna okazuje się ilość wykorzystanej wody. Warzywa lubią być podlewane obficie, dlatego zwróć na to szczególną uwagę. Twoje rośliny mogą głęboko zapuścić swoje korzenie, dlatego dostatnie podlanie tuż przy ziemi zapewni głębokie nawodnienie całej sadzonki. Przed przystąpieniem do podlewania zawsze sprawdź wilgotność gleby, aby nie doprowadzić do przelania.

Właściwe podlewanie warzyw przyczynia się do wzrostu roślin i w późniejszym etapie owocnych zbiorów. Zastosuj się do naszych wskazówek i ciesz się prywatną hodowlą. Zapewniamy, że prowadzenie własnego warzywniaka da Ci wiele satysfakcji!

Podobne artykuły