Co oznacza „badum tss” – WYJAŚNIAMY!

Lifestyle Data publikacji: 19 października 2017 / Aktualizacja: 2018-11-20

Badum tss to zwrot, którym często posługuje się młodzież w internecie. Zastanawiacie się co oznacza i w jaki sposób go używać? Wyjaśniamy :)

Co oznacza „badum tss” 

Badum tss to wyraz dźwiękonaśladowczy. Symbolizuje on uderzenie w perkusje i używany jest w określonych okolicznościach. Moda na niego przyszła do nas z Amerykańskich skeczów, w których uderzenie w perkusję kończyło zazwyczaj żart. Można to odnieść do znanego nam „ta dam” jednak o pejoratywnym znaczeniu.

O ile wyraz „ta dam” jest używany do pokreślenia pewnej „chwały” czyli tego, że coś nam się udało. Np. możemy napisać „zdałam egzamin na piątkę … ta dam” to badum tss symbolizuje, że żart nam się nie udał. Był to tak zwany „suchar” czyli dowcip, który był słaby.

Często używa się go w zestawieniu z czyjąś wypowiedzą, którą uważamy za idiotyczną. Np. „taki mamy klimat, badum tss„. Autorem wypowiedzi jest Elżbieta Bieńkowska. Gdy zacytujemy ją wypowiedź, a na końcu wykorzystamy wyraz dźwiękonaśladowczy badum tss tym samym wyrazimy to, że nie zgadzamy się z tą wypowiedzią, a jednocześnie uważamy ją za opinię o niskiej wartości intelektualnej. To samo możemy wykorzystać w przypadku nieśmiesznego żartu czy dowolnego innego sformułowania, któremu chcemy przypisać negatywną wartość lub brak śmieszności choć w zamierzeniu autora miało to być coś śmiesznego.

Mam nadzieję, że teraz znaczenie tego słowa będzie Wam bliższe i gdy ktoś go użyje będziecie wiedzieć co miał na myśli. Możecie również samu go zacząć używać gdy chcecie podkreślić w ten sposób idiotyzm czy nieśmieszność jakiejś wypowiedzi.

Podobne artykuły