Plaga małych muszek – zobacz jak się przed nimi bronić i co to jest!

Porady Data publikacji: 28 kwietnia 2018 / Aktualizacja: 2021-03-10

Ostatnio przeżywamy plagę małych muszek, które obsiadają nasze balkony i okna przez co przy próbach jakiegokolwiek wietrzenia wlatują do mieszkania. Znajdziemy je też w miejscach publicznych placach zabaw dla dzieci. Czym one są?

Są to ziemiórki. Nie przypominają muszek owocówek, ani meszek. Ziemiórki posiadają długie nogi i smukłe ciało, które doskonale widać na zdjęcia, które udało nam się zrobić na naszym własnym balkonie. Nie gryzą one ludzi.

Czym są ziemiórki?

Są to szkodniki roślin. Podobne są do meszek czy muszek owocówek, ale tak naprawdę różni je nieco kształt. Musza owocówka jest jaśniejsza i ma szerszy korpus. Meszki również są dość podobne, ale ich odwłok również jest dużo grubszy i nie tak ostro zakończony. Oprócz tego maja dużo dłuższe i szerzej rozstawione kończyny wyglądem trochę przypominające komara.

Ziemiórki lubią wilgotne i ciepłe miejsca. Lubią resztki roślin, które już się rozkładają dlatego możemy spotkać je przy kompostach. Lubią podgryzać rośliny co z czasem skutkuje ich osłabieniu. Dodatkowo przenoszą na nie różne choroby np. grzybicze.

Dorosłe ziemiórki składają jaja w wilgotnej glebie, a po 7 dniach wykluwają się z nich młode larwy. Temperatura powietrza ostatnio mocno wzrosła co jest dla nich bardzo korzystne. Ich cykl życia jest krótki dlatego zazwyczaj populacja tych szkodników szybko się rozrasta.

Jak walczyć z ziemiórkami?

Przede wszystkim jeśli uchylamy w domu okna to najskuteczniejszą barierą będzie dobrze dobrana moskitiera, która nie pozwoli im się przedostać do środka. Na zewnątrz możemy wywiesić również samoprzylepne tablice, na których siadają owady i nie mogąc odlecieć zdychają. Takie żółte tabliczki znajdziemy w wielu marketach budowlanych na działach z kwiatami.

Jeśli tych owadów pojawiło się wiele na Twoim balkonie to ogranicz wilgotność środowiska w tym miejscu. Jeśli stoją tam jakieś pojemniki z wodą to je wynieś. Podlewaj również rzadziej rośliny lub zmień ich miejsce.

Skuteczna może być również wymiana podłoża kwiatom. nie lubią one podłoża torfowego czy włókien kokosowych. Dlatego w takim przypadku Twój balkon stanie się dla nich dużo mniej atrakcyjnym miejscem.

Mydło

Ziemię możesz przepłukać wodą z mydłem. Dwie łyżki mydła dodajemy do czterech litrów wody. To zabije larwy ziemiórki znajdujące się w glebie. Pamiętaj tylko by po godzinie opłukać roślinę czysta wodą.

Tytoń

Ziemiórki odstrasza również tytoń, dlatego jeśli palisz papierosy pozostaw popielniczkę z petami na balkonie. To powinno zmniejszyć ich liczbę.

Żółty kolor

Przyciąga je żółty kolor dlatego możesz coś lepkiego włożyć do żółtych kubeczków lub doniczek aby tam wleciały i utknęły.

Źródła:

  1. budujesz.info
  2. tipy.pl
  3. e-ogrodek.pl
Spodobał Ci się ten artykuł? Polub nas!

Podobne artykuły