Domowy sposób na pleśń. Wystarczy ją spryskać tą mieszanką!

DIY Data publikacji: 07 lipca 2019 / Aktualizacja: 2022-07-22

Jeśli tylko w jakimś miejscu na ścianie zauważysz pleśń od razu potraktuj ją tym środkiem. Zanim jednak podpowiemy Wam jak sobie z nią uporać, chcielibyśmy Wam powiedzieć dlaczego powinniście to zrobić. Pleśń to nie tylko problem brzydkich ścian i niemiłego zapachu, ale również zagrożenie dla naszego zdrowia.

Jak pleśń wpływa na zdrowie?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak dużym zagrożeniem dla zdrowia domowników jest grzyb wychodzący na ścianach. Pleśń roznosi się po mieszkaniu, wypuszcza w powietrze zarodniki i gdy znajdziemy ją w jednym miejscu może pojawić się w innych. Jeśli tylko warunki dla niej będą tam odpowiednie. Grzyby te wytwarzają substancje, które nazywają się mikotoksynami. Są one niebezpieczne dla zdrowia.

Pleśń można powiązać z wieloma chorobami np. problemami z oddychaniem, bólami mięśni i stawów, zapaleniem zatok, bólami głowy, bezsennością, zapaleniem krtani, mdłościami, wysypką, dysfunkcją nerek, depresją. Nie można też zapominać o tym, że mikotoksyny są też często rakotwórcze. Do tego sama obecność pleśni zmniejsza odporność, na co narażone są najbardziej małe dzieci.

Dlatego warto działać od razu gdy tylko zauważymy, że pleśń pojawiła się w naszym domu. Oczywiście nie wystarczy tylko walczyć z efektem, ale trzeba usuwać warunki, które sprawiły, że pleśń zaczęła się rozwijać w naszym mieszkaniu. Dlatego należy zadbać o wentylację i zmniejszyć wilgotność powietrza.

Domowy środek na pleśń

Potrzebne rzeczy

  • 0.5 l wody
  • 2 łyżki olejku z drzewa herbacianego
  • butelka z atomizerem

Wymieszaj wodę z olejkiem w butelce, a następnie ustaw rozpylacz na mgiełkę i spryskaj pleśń. Pozostaw na 5-10 minut. Nie pryskaj zbyt mocno aby woda nie ściekała. Następnie wytrzyj pleśń gąbeczką, ale najpierw ubierz rękawiczki ochronne. Gąbeczkę od razu wyrzuć i spryskaj pleśń jeszcze raz. Potem wytrzyj ściereczką. Gdy nie widać już śladów pleśni możesz ostatni raz spryskać delikatnie ścianę i zostawić do wyschnięcia. Wszystkie rzeczy, którymi czyściłaś pleśń wyrzuć do kosza na zewnątrz. Mogą być one przyczyną roznoszenia się zarodników.

Wiele osób zastanawia się również jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni. Napisaliśmy na ten temat osobny poradnik. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

Podobne artykuły