Zobacz, czy możesz ubiegać się od dodatek energetyczny. Od jutra zapisy!

Czym jest dodatek energetyczny? To dofinansowanie, które będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Dlatego jeśli korzystasz na przykład z pompy ciepła, lub innej formy ogrzewania domu elektrycznością, to będziesz mógł z tego dodatku skorzystać.

Kto może ubiegać się o dodatek elektryczny?

Dodatek przysługuje niezależnie od dochodów wnioskodawcy i przyznawany jest jednorazowo. Można uzyskać 1000 zł, jeśli w 2021 nie zużyliśmy więcej niż 5 MWh energii na gospodarstwo. Jeśli zużywamy jej więcej, wtedy możemy uzyskać 1500 zł.

Wynika to z ustawy podpisanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę dnia 14 października 2022 roku [źródło]. Jak informuje Serwis Rzeczpospolitej Polskiej:

Gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – będą mogły liczyć na specjalny dodatek elektryczny w wysokości nawet do 1500 zł.

Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

gov.pl

Wnioski można składać od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku. Możemy zrobić to przez elektronicznie lub bezpośrednio w naszej gminie. Dodatki wypłacone będą najpóźniej do 31 marca 2023 roku.

Ważne jest też to, że dodatek mogą otrzymać też najemcy, a nie tylko właściciel nieruchomości.

Kto z dodatku skorzystać nie może?

Nie otrzymają go osoby, które dostały już inną formę dodatku do ogrzewania. Nie mogą ubiegać się o niego również osoby, które posiadają fotowoltaikę.

Podziel się:

Podobne artykuły