Znalazłaś mrówki w domu? Zobacz, jak się ich pozbyć.

Porady Data publikacji: 04 lipca 2022

Mrówki zazwyczaj nie są mile widzianymi gośćmi w naszym domu. Te małe owady mogą jednak z łatwością się do niego dostać. Chociaż są pożyteczne, gdyż zjadają larwy wielu szkodników, to jesteśmy skłonni tolerować je w ogrodzie, ale nie w kuchni. Dlatego w tym artykule podpowiemy Wam, jak pozbyć się mrówek z domu.

Sposoby na mrówki w domu

Mrówki w naszej kuchni szukają pokarmu. Zadowolą się okruszkami ciasta, kawałkami owoców czy rozsypanym cukrem. Dlatego tak ważne jest to, aby w kuchni utrzymywać porządek. Jeśli będziemy regularnie wycierać blaty i wyrzucać przejrzałe owoce, wtedy ryzyko pojawienia się mrówek malenie. Co zrobić, gdy mamy już z nimi do czynienia?

Naturalne aromaty odstraszające mrówki

Mrówki do naszego domu najczęściej dostają się przez uchylone okna lub drzwi. To małe stworzonka, które mogą wykorzystać nawet bardzo małą szczelinę, aby wyruszyć przez nią w drogę do poszukiwania pokarmu.

Istnieją naturalne aromaty, które odstraszają mrówki. Dlatego na parapecie w kuchni warto hodować kilka roślin. Wśród nich jest choćby lawenda, której aromat choć dla nas przyjemny, to dla mrówek jest odstraszający.

Mrówki odstraszy również cynamon. Możemy więc rozsypać go w miejscach, w których widzieliśmy mrówki i przez które mogą dostawać się do naszego domu. Podobnie zadziałają również goździki, ale wcześniej warto rozetrzeć je w ręce, aby aromat był mocniejszy.

Kolejnym zapachem odstraszającym mrówki są cytrusy. Możemy przygotować wodę cytrusową zalewając skórki po obraniu cytryny lub pomarańczy. Po kilku dniach, gdy woda przejdzie aromatem przelewamy ją do butelki z atomizerem i spryskujemy regularnie miejsca, w których widzieliśmy mrówki.

Domowa trutka na mrówki

Jeśli mrówki założyły mrowisko wewnątrz domu, to wtedy próby odstraszenia nie zdadzą się na wiele. Aby stworzyć trutkę na mrówki wystarczy wymieszać ze sobą 50 g cukru i 50 g suchych drożdży. Rozpuszczamy je w pół litra letniej wody i aplikujemy na małe spodeczki, które następnie rozstawiamy w mieszkaniu.

Środki ze sklepu na mrówki

Jeśli domowe sposoby zawodzą, wtedy możemy sięgnąć po produkty na mrówki, które znajdziemy w sklepach. Znajdziemy różnego rodzaju produkty, które różnią się sposobem aplikowania. Mogą to być spraye, proszki oraz żele.

Pamiętajmy, aby przed ich użyciem zapoznać się ulotką producenta i stosować się do instrukcji w niej zawartych. Upewnijmy się, że nie zaszkodzą dzieciom oraz zwierzętom domowym, które mieszkają razem z nami.

Podobne artykuły