Jak zgłosić zgubienie dowodu osobistego przez Internet

Kategoria: DIY
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-09-26

Jak zgłosić zgubiony dowód osobisty przez Interent? Dzisiaj odpowiemy Wam na to pytanie i pomożemy Wam zgłosić zagubiony dowód osobisty za pomocą Internetu. Cała sprawa jest bardzo prosta, a dzięki zgłoszeniu elektronicznemu nie musimy odwiedzać żadnego urzędu.

Taką możliwość daje nam Ministerstwo Cyfryzacji, które wprowadziło możliwość zgłoszenia zgubionego dowodu osobiste online. To bardzo wygodne tym bardziej gdy jesteśmy na wakacjach i nasz dowód zniknie w nieznanych okolicznościach. Wtedy warto zrobić to aby nie narażać się na późniejsze konsekwencje bezprawnego wykorzystania naszych danych osobowych przez osobę, która wejdzie w posiadanie naszego dowodu osobistego po jego zagubieniu.

Jak zgłosić zagubienie dowodu przez Internet

Aby zgłosić zgubienie dowodu osobistego przez Internet musimy wypełnić prosty formularz udostępniony przez Ministerstwo Cyfryzacji. Formularz jest bardzo przejrzysty oraz intuicyjny. Zgłoszenie zgubienia dowodu za jego pomocą nie powinno przynieść nikomu problemu.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Jedynym problemem jest to, że musimy wcześniej mieć stworzony profil zaufany. Jest to jednak rzecz, którą warto zrobić bo założenie profilu zaufanego pozwala załatwić wiele spraw z Urzędami bez wychodzenia z domu.

Gdy mamy już profil zaufany logujemy się do niego. Następnie przechodzimy do Katalogu spraw i wybieramy Sprawy obywatelskie.  Po rozwinięciu listy wybieramy opcję Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego. Większość danych z formularza wypełni się automatycznie naszymi danymi pobranymi z profilu zaufanego, dlatego realizacja samej czynności jest bardzo prosta i szybka.

Jak założyć profil zaufany

  1. Wchodzimy na stronę Profilu Zaufanego
  2. Jeśli mamy konto w jednym z obsługiwanych banków założenie profilu jest banalne, wystarczy się zalogować używając swoich danych z banku
  3. Jeśli nie mamy konta w tych bankach zakładamy nowy profil zaufany składając wniosek
  4. Wybieramy miejsce gdzie udamy się potwierdzić nasze dane osobowe
  5. Udajemy się w miejsce z dowodem osobistym i nasz profil zostaje włączony

Podobne artykuły