Zestaw pędzli do makijażu — jak o niego dbać?

Uroda Data publikacji: 15 października 2021

Zakup wymarzonego kompletu pędzli to często niemały wydatek. Jednak wyspecjalizowane wyposażenie potrafi odmienić codzienny rytuał wykonywania makijażu. Staje się on nie tylko prostszy, ale też przyjemniejszy. Co więcej, za pomocą zestawu specjalnie wyprofilowanych pędzelków możesz stworzyć naprawdę fantazyjny look. Dowiedz się jak o niego dbać, aby służył Ci jak najdłużej.

Zestaw pędzli do makijażu — jaki wybrać?

Istnieje przekonanie, że pędzle wykonane z naturalnego włosia charakteryzują się wyższą trwałością i lepiej sprawdzają się przy wykonywaniu skomplikowanych makijaży. Kosmetyki sypkie mocniej trzymają się włókien pochodzenia zwierzęcego i łatwiej rozprowadzają się po skórze. Jednak wraz z postępem techniki pędzle syntetyczne zdecydowanie zyskały na jakości i dzisiaj z powodzeniem konkurują z naturalnymi odpowiednikami. Gdzie kupić dobry zestaw pędzli do makijażu? Wysokogatunkowych kompletów ze sztucznego włosia warto szukać w sprawdzonych drogeriach, takich jak sklep internetowy Puderek.

Jak przechowywać pędzle do makijażu?

Aby ochronić je od zbierającego się kurzu, zestawy pędzli do makijażu warto przechowywać w specjalnych kuferkach. Na rynku dostępna jest szeroka oferta organizerów i nakrywanych stojaków do toaletek. Alternatywę stanowią specjalne pokrowce zapinane na zamek lub na elegancki guziczek. Wiele zestawów pędzli do makijażu sprzedawanych jest wraz z wygodnym etui w komplecie.

Warto jednak pamiętać, że pędzle nigdy nie powinny trafiać do pojemniczków mokre. Ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi bakterii, a to może negatywnie wpływać na kondycje Twojej cery. Co więcej, pędzle przechowywane w nieodpowiednich warunkach szybciej się niszczą i prędzej będą wymagały wymiany. Dlatego nigdy nie przechowuj ich w łazience, ani w innych pomieszczeniach o dużej wilgotności.

Czyszczenie pędzli — co należy wiedzieć?

Aby nasze ulubione pędzle służyły nam dłużej, należy zadbać o ich regularne oczyszczenie z nagromadzonych kosmetyków i kurzu. Przysłużyć się do tego mogą silikonowe myjki o nieregularnych fakturach. Przykładanie pędzla do formy w trakcie mycia, sprawia, że włosie pociera się o siebie i brud łatwiej wydostaje się spomiędzy włókien. Należy to robić bardzo delikatnie, aby do nie uszkodzić. Co więcej, strumień nie powinien być polewany po skuwce. Jeśli dostanie się pod nią wilgoć, pędzel może ulec rozklejeniu. 

Równie ważne jest delikatne suszenie. Najlepiej przeprowadzić je z użyciem ręcznika papierowego. Po wstępnym przetarciu warto rozłożyć je do całkowitego wyschnięcia. Jeśli jest to możliwe, pędzle powinny być zawieszone włosiem w dół, aby się nie odkształcały.

Co stosować do czyszczenia zestawu pędzli?

Jeśli w zestawie pędzli do makijażu występują egzemplarze z naturalnego włosia, należy zaopatrzyć się w specjalne płyny do ich pielęgnacji. Środki tego typu często zawierają substancje dezynfekujące. Natomiast, jeśli w swojej kolekcji posiadasz wyłącznie pędzle syntetyczne, z powodzeniem możesz o nie zadbać za pomocą szamponu dla niemowląt lub szarego mydła. Ważne jest, aby płukać je z użyciem letniej wody. Zbyt wysoka temperatura może je uszkodzić, natomiast zbyt niska wpłynie na niedostateczne usunięcie zabrudzeń.

Na idealny makijaż składają się nie tylko dobrze dobrane kosmetyki, ale również wysokojakościowe zestawy pędzli. Aby służyły nam przez długi czas, należy dbać o nie z należytą starannością. Warto zainwestować w wygodny, higieniczny organizer, silikonową myjkę oraz odpowiedni środek myjący.

Podobne artykuły