Jak pomalować meble z okleiną?

DIY Data publikacji: 23 czerwca 2019 / Aktualizacja: 2020-07-24
jak-pomalowac-meble-z-okleina

Malowanie mebli

Jak pomalować meble z okleiną? To pytanie zadaje sobie wiele osób planujących metamorfozę starych mebli. Wiele osób zaleca by najpierw pozbyć się okleiny i dopiero później malować meble. Jest to jednak czasochłonny proces, który skutecznie zniechęca przed zmianą, która miała być prosta i szybka. Meble z okleiną również można pomalować i cieszyć się dużą zmianą.

Jak malować meble z okleiną

Zanim w ogóle przejdziemy do malowania mebli zwróćmy uwagę na to w jakim stanie jest okleina – czy są miejsca, w których się nie odkleiła od płyty MDF. W takim wypadku trzeba ją podkleić. Gdy powierzchnia jest naprawdę duża może lepszym sposobem będzie zdjęcie okleiny do końca. W domu nie jesteśmy w stanie odtworzyć warunków, w których okleina była przyklejana fabrycznie. Możemy jednak użyć specjalnych klejów kontaktowych.

Gdy już wszystko jest w porządku przystępujemy do rozkręcenia mebli. Usuwamy wszystkie zawiasy, klamki i ozdoby, które są przykręcane. Następnie za pomocą taśmy odcinamy elementy, których nie chcemy pomalować. Gdy mamy już tak przygotowane meble przechodzimy do odtłuszczania. W sklepach kupimy specjalne środki odtłuszczające, które stosujemy przed malowaniem. Powierzchnia musi być czysta i sucha aby farba dobrze do niej przywarła.

Teraz możemy przejść do malowania. Będziemy potrzebować wałka do malowania o krótkim włosiu. Farbę nakładamy cienko i możecie mieć pewność, że jedna czy dwie warstwy nie wystarczą. Po jednym malowaniu możecie czuć się lekko zażenowani efektem. Ale nie bójcie się, dajcie farbie czas na wyschnięcie i nakładajcie kolejne warstwy. Będzie coraz lepiej, aż w końcu efekt na prawdę będzie zadowalający.

Na koniec zabezpieczamy farbę lakierem bezbarwnym. Również nakładamy kilka warstw. Dwie warstwy powinny w zupełności wystarczyć. Dopiero gdy lakier wyschnie przystępujemy do ponownego skręcenia mebli.

Przeczytaj również: Kolor ścian wyraża Twoją osobowość – czy wiesz jaki wybrać?

Podobne artykuły