Wybieracie się na urlop samochodem? Powinniście wiedzieć, co oznaczają te numery na słupkach przy drodze!

Porady Data publikacji: 09 lipca 2021

Wyjeżdżając samochodem w dłuższą trasę warto być przygotowanym na różne ewentualności. Warto więc zabrać ze sobą spory zapas wody oraz suchy prowiant. Dzięki temu, gdy utkniemy w wielokilometrowym korku lub za sprawą awarii samochodu będziemy mieli co pić i jeść. Warto również mieć koc termiczny, który w razie potrzeby spędzenia nocy w samochodzie ogrzeje nas. Przyda się również latarka i powerbank, dzięki którym doładujemy telefon i wezwiemy pomoc lub oświetlimy nasze auto w przypadku rozładowania się akumulatora.

Warto przed samym wyjazdem sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych i w razie potrzeby je uzupełnić. Upewnić się, że koło zapasowe jest dopompowane, by w razie jego wymiany móc na nim dalej podróżować. Oczywiście pamiętamy również o podstawowym wyposażeniu, takim jak gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka pierwszej pomocy czy kamizelka odblaskowa. Często przydatna może być również mapa w formie papierowej. Chociaż dzisiaj każdy z nas ma ją w swoim smartfonie, a samochody wyposażone są w system nawigacji, to technologia zawsze może spłatać nam figla. Telefon może się rozładować, a nawigacja może nie znaleźć sygnału GPS. Wtedy zwykła mapa pozwoli odnaleźć nam właściwą drogę.

Informacje na słupach przy drodze

Wybierając się w podróż warto również wiedzieć o tym, jakie informacje zawarte są na słupkach, które znajdziemy przy każdej drodze. W razie wypadku i wzywania pomocy pomogą one nam szybko zlokalizować miejsce, w którym się znajdujemy i wezwać pomoc. Jest to bardzo ważne, bo każda minuta jest czasami na wagę życia. Dlatego dokładne określenie miejsca, w którym doszło do wypadku pomoże służbom dotrzeć do niego, w jak najkrótszym czasie.

Słupki w Polsce znajdują się w odległości 100 metrów od siebie. Oznacza to więc, że z dokładnością do 100 metrów jesteśmy w stanie podać swoją lokalizację. W górnej części słupka znajduje się numer drogi, na której jesteśmy. Następnie poniżej podany jest kilometr tej drogi, a jeszcze niżej metr podany w setkach.

Spoglądając na słupek znajdujący się powyżej dowiadujemy się, że jesteśmy na drodze krajowej numer 17. Nie zawsze musimy przecież wiedzieć, na której drodze się znajdujemy, zwłaszcza gdy jedziemy nią pierwszy raz bo tak skierowała nas nawigacja. Następnie dowiadujemy się, że to 234 kilometr tej drogi, a dokładnie 400. metr. Dzięki takiej informacji służby będą wiedziały, w którym miejscu nas znaleźć.

Podobne artykuły