Warkocze są ponadczasowe i pasują do wielu stylizacji. Warkocz francuski jest jedną z popularniejszych fryzur wybieranych przez kobiety w różnym wieku. Jego wygląd przyciągnie oczy wielu osób, a trwałość zapewni nam spokój przez cały dzień. Można zdecydować się na tą fryzurę idąc do pracy, do szkoły czy na imprezę. Wiele osób zastanawia się, jak zrobić warkocz francuski. A może ciekawi Cię, skąd wzięła się jego popularność? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Warkocz francuski to inaczej warkocz dobierany. Może być elementem fryzury albo sam w sobie stanowić całość. Do jego zrobienia wykorzystywane są tylko trzy pasma włosów, a wykonanie jest bardzo proste, choć wymaga odrobiny wprawy. Można zrobić go na dwa sposoby: na wierzchu lub pod spodem włosów. Bardzo często jest wykorzystywany podczas tworzenia fryzur weselnych, ale równie często stanowi element codziennego upięcia włosów.
Pewnie wiele osób to zdziwi, ale warkocz francuski wcale nie został wymyślony we Francji. Wiele źródeł podaje, że pierwsze warkocze pojawiły się w Afryce. To właśnie w Algierii kobiety plotły warkocze nawet sześć tysięcy lat temu. Miało to ogromne znaczenie nie tylko wizualne, ale przede wszystkim praktyczne. Ze starożytnej kultury pozostały nam greckie posągi, których głowy również zdobiły warkocze. Nawet Wikingowie ozdabiali swoje długie brody warkoczami.
Różne rodzaje warkoczy, również warkocz francuski, miał ogromne znaczenie dla słowiańskiej kultury. Stanowił on swego rodzaju symbol niewinności i czystości. Mężatki nie mogły nosić włosów splecionych w ten sposób. Przyłapanie niezamężnej kobiety z mężczyzną, wiązało się z obcięciem jej warkocza.
Wiele kobiet zastanawia się jak zrobić warkocz francuski, ale w pierwszej kolejności warto pomyśleć, czy będzie on do nas pasował. Warkocz francuski jest jedną z najbardziej uniwersalnych fryzur. Pasuje zarówno kobietom dojrzałym, jak i małym dziewczynkom. Sprawdzi się w pracy, w szkole, na imprezie czy podczas podróży. Można dopasować tą fryzurę zarówno do eleganckiej sukienki, jak i do jeansów i tenisówek. Zapewne właśnie ta jego uniwersalność sprawiła, że jest tak popularny i ponadczasowy.
Największą zaletą warkocza francuskiego jest oczywiście jego uniwersalność. Nie jest to też skomplikowana fryzura i każdy powinien sobie poradzić z jej wykonaniem. Wystarczy odrobina wprawy i chęci. Dodatkowo warkocz francuski jest niezwykle trwały. Często nie ma nawet konieczności utrwalania go lakierem, który przecież wysusza i niszczy nasze włosy.
Niewiele można za to wymienić wad tego rodzaju warkocza. Jedną z nich jest na pewno konieczność posiadania odpowiedniej długości i gęstości włosów. Na bardzo rzadkich włosach może wyglądać niekorzystnie. Z kolei zbyt krótkie włosy mogą być niemożliwe do zaplecenia.
Warkocz francuski może być całym elementem fryzury, ale przy jego pomocy można też stworzyć wiele ciekawych kompozycji. Warkocz można zapleść po skosie, z boku głowy albo wokół całej głowy. Część pasm włosów można wypuścić. Warto wykorzystywać ozdobne spinki i gumki. Świetnie sprawdzą się też elementy dodatkowe, takie jak kwiaty czy opaski.
Tak ozdobiony warkocz francuski może być idealną fryzurą na specjalne okazje. Nie trzeba już wtedy nic więcej dodawać, bo nasze włosy będą olśniewać wszystkich wokoło. Możemy go wykonać samodzielnie w domu i cieszyć się trwałą fryzurą.