W jaki sposób zmierzyć drzwi przed zakupem?

DIY Data publikacji: 23 grudnia 2022
mierzenie otworu drzwiowego
Smiling gray-haired worker measures the width of doorway with tape measure. Photo of man working on construction site

Planujesz remont w swoim domu i czeka Cię zakup nowych drzwi, ale nie wiesz, jak to zrobić, aby nie popełnić błędu? Ten artykuł objaśni jak zmierzyć drzwi wewnętrzne i drzwi zewnętrzne.

Jak zmierzyć drzwi wewnętrzne?

Jeśli chcemy wymienić drzwi wewnętrzne lub zewnętrzne, sposób mierzenia drzwi zależy od tego, czy futryna jest już zamontowana, czy po prostu jest otwór drzwiowy. Mierzenie drzwi wewnętrznych jest dość prostą czynnością, najważniejszym potrzebnym sprzętem jest oczywiście metalowa miarka budowlana.

Jak zmierzyć drzwi do starej futryny, czyli zmierzenie skrzydła drzwiowego

W sytuacji, gdy chcesz wymienić jedynie same drzwi, to nie musisz zdejmować obecnej futryny. Jednak najpierw należy upewnić się, czy nie doszło do wypaczenia starej futryny lub czy nie została ona pierwotnie źle zamontowania. Jeśli na takiej futrynie zamontujemy nowe drzwi, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie tylko sam montaż drzwi będzie problematyczny, ale także ich późniejsze użytkowanie. W skrajnych przypadkach może dojść do tego, że drzwi wypadną z futryny.

Jeśli futryna znajduje się już w otworze, to mierzenie będzie nieco łatwiejsze. Przy mierzeniu drzwi należy pamiętać, aby mierzyć nie samo skrzydło, ale i ościeżnicę.

Aby zmierzyć wysokość, wystarczy przeciągnąć miarkę od dołu futryny do jej góry, mierząc na końcach ościeżnicy. Należy pamiętać, aby w wysokość futryny nie wliczać listew wykończeniowych. Aby zmierzyć szerokość drzwi, należy sprawdzić wymiar od jednego do drugiego boku.

Warto również pamiętać, aby sprawdzić, czy kupujemy drzwi pasujące do starej futryny. Wybierając nowe skrzydło do starej futryny, należy jeszcze zmierzyć umiejscowienie zawiasów i zamka.

Interesującym rozwiązaniem jest zamontowanie na starej futrynie ościeżnicy nakładkowej, ale trzeba pamiętać, że zastosowanie tego rozwiązania pomniejszy otwór drzwiowy.

Wymiar otworu drzwiowego

Zmierzenie otworu drzwiowego obejmuje wysokość i szerokość otworu drzwiowego i grubość muru, bez zainstalowanej futryny.

Bardzo ważne są miejsca, w jakich dokonuje się pomiarów. Jeśli posiadamy gotowy otwór, to najpierw trzeba zmierzyć wysokość. Wysokość otworu należy zmierzyć od już gotowej podłogi do górnego kąta w miejscach oddalonych od siebie o ok. 40-50 cm. Natomiast szerokość otworu mierzymy w kilku miejscach, od ściany do ściany. Potrzebna szerokość otworu to najmniejszy uzyskany wymiar.

Pobierając rozmiary otworu drzwiowego, należy również pamiętać o grubości muru. Grubość muru mierzy się w co najmniej 3 różnych miejscach, po każdej stronie. Sprawdzając grubość muru, trzeba pamiętać o wykończeniu ściany (kafelki, panele ścienne itp.). Następnie wybiera się najszerszy wynik.

Dodatkowo, należy także sprawdzić piony ścian, które mają wpływ na dobór ościeżnic regulowanych.

Standardowe wymiary otworów drzwiowych

Standardowe wymiary otworów na drzwi zewnętrzne w Polsce to wysokość sięgająca od około 2060 do 2075 mm i szerokość – ok. 710, 810 i 910 i 1010 mm. Typowa wysokość otworu w murze to 2060 mm.

Natomiast standardowe wymiary drzwi wewnętrznych to:

  • drzwi 60 – posiadające otwór o wysokości od 206 do 208,5 cm, szerokości od 70 do 72 cm; a skrzydło ma wysokość 203 cm i szerokość 64 cm;
  • drzwi 70 – cechuje je otwór o wysokości od 206 do 208,5 cm, o szerokości drzwi od 80 do 82 cm; oraz skrzydło o wysokości 203 cm i szerokości 74 cm;
  • drzwi 80 – mają otwór o wysokości od 206 do 208,5 cm, szerokości od 90 do 92 cm; natomiast skrzydło ma wysokość 203 cm i szerokość 84 cm;
  • i 90 – otwór: wysokość od 206 do 208,5 cm, szerokość drzwi sięga od 100 do 102 cm; skrzydło: wysokość 203 cm, szerokość 94 cm.

Zarówno standardowe, jak i przygotowane na miarę drzwi możesz kupić na https://domo-strefa.pl/drzwi-wewnetrzne.

mężczyzna mierzący ościeżnicę
Processed with VSCO with k3 preset

Czym jest ościeżnica?

Ościeżnica jest wykończeniem otworu drzwiowego, w którym umieszczane jest skrzydło drzwiowe. Pełni ona także rolę dodatkowego uszczelnienia oraz utrzymuje drzwi w odpowiedniej pozycji.

Wyróżniamy dwa rodzaje ościeżnicy – regulowaną i stałą. Ościeżnica regulowana uchodzi za uniwersalną i łatwiejszą w montażu. Można ją dopasować do niestandardowych szerokości i wysokości otworów. Natomiast ościeżnicę stałą wybieramy w przypadku standardowych wymiarów – najczęściej kupuje się ją od razu w zestawie z drzwiami.

Problemy wynikające z samodzielnego montażu drzwi

Jeśli decydujemy się na samodzielną wymianę drzwi, musimy wiedzieć jakie problemy mogą z tego wyniknąć. Bardzo często spotkać można nieprawidłowo wypoziomowane ościeżnice. Doprowadzić to może do:

  • skrzypienia drzwi,
  • niedomykania i opadania skrzydła drzwiowego, co powoduje, że drzwi pokojowe ocierają się o podłogę i ją rysują.

Kolejnym problemem wynikającym z samodzielnego pomiaru i montażu to pomylenie stron, na którą mają otwierać się drzwi. Różnica polega na miejscu montażu zawiasów i wpływa na kierunek otwierania skrzydła. Drzwi lewe mają zawiasy po lewej stronie i analogicznie, drzwi prawe posiadają zawiasy po prawej stronie. Czasem dochodzi również do odwrotnego montażu ościeżnicy.

Osoby mieszkające w starych kamienicach lub dworkach, muszą mieć świadomość, że otwór na drzwi mógł być w nietypowych rozmiarach i konieczne będzie zamówienie drzwi na wymiar.

Podsumowanie

Teraz już wiadomo, jak zmierzyć drzwi i można udać się do salonu sprzedaży drzwi. W razie pytań, specjaliści tam pracujący udzielą wszystkich odpowiedzi i pomogą dobrać odpowiednie skrzydła i ościeżnice.

Podobne artykuły