Renowacja starej komody – daj drugie życie swoim meblom

DIY Data publikacji: 07 stycznia 2017 / Aktualizacja: 2022-03-27

Oto renowacja Agnieszki Roćko, która przerobiła starą leciwą komodę swojego męża. Dała jej drugie życie, wszystko dzięki farbie V33 oraz dobrym chęciom :)

Zdjęcia w trakcie renowacji

Jak przemalować meble?

Oczywiście potrzebujemy odpowiedniej farby. Ostatnio bardzo modna jest farba V33 do renowacji, której używamy zarówno do mebli jak i np. kafelek. Widziałam też, że ktoś pomalował nią stare linoleum żeby go nie ściągać i wyszło to naprawdę nieźle.

Mebel najlepiej jest rozkręcić na czynniki pierwsze. Zdejmij drzwiczki, odkręć klamki, wyjmij zawiasy. Dopiero teraz będzie się malować wygodnie, ani też nie zniszczysz żadnych elementów. Potem po prostu przykręcisz je na nowo na pomalowany już mebel.

Następnie zajmij się dokładnym odtłuszczeniem mebla. Wystarczy domowa metoda czyli woda z płynem do mycia naczyń. Dokładnie myjemy mebel, wycieramy i czekamy aż dobrze wyschnie przed pierwszą pracą.

Jeśli jest to mebel, który jest bardzo często używany możesz położyć najpierw grunt, który wzmocni lakier. Jest on dosyć drogi, specjalne farby akrylowe gruntujące kosztują ok. 60 zł za litr. To sporo, dlatego zależy to już od Ciebie czy chcesz go użyć. Efekt końcowy z nim czy bez niego będzie dobry :)

Teraz już przechodzimy do malowania, przygotuj się na to, że będzie potrzeba kilku warstw. Przynajmniej trzech. Dlatego gdy po pierwszym malowaniu efekt Cię nie zachwyca nie załamuj się, na drugi dzień pomaluj ponownie. Jeśli chcesz aby mebel wyglądał na starszy użyj pędzelka, który zostawi pewną fakturę. Jeśli chcesz by powierzchnia była gładziutka użyj wałka. Wałek bez włosia (gąbeczka) da najbardziej równą taflę. Jeśli drewno ma swoje wcześniejsze faktury to żeby je wyrównać trzeba często nałożyć więcej  warstw farby inaczej słoje będą dalej widoczne.

To już właściwie wszystko co musisz wiedzieć o malowaniu mebli :) Życzę powodzenia, czasami warto coś odnowić zamiast kupować nowe. Bardzo dobrym przykładem jest Agnieszka, której komoda zyskała drugie życie! :)

Podobne artykuły