Listwy zasilające są niezwykle przydatne. Często korzystamy z nich przy komputerze. Potrzebujemy tam bardzo wielu gniazdek elektrycznych, aby móc podłączyć wszelkie akcesoria komputerowe. Umieszczenie ich wszystkich na ścianie byłoby co najmniej nieestetyczne. Dlatego listwa zasilająca sprawdza się w takim miejscu idealnie.
Znajdziemy je również w innych miejscach w domu. Sprawdzi się też przy telewizorze, gdzie do jednej listwy możemy podłączyć sam telewizor, a także dekoder, zestaw kina domowe, konsolę i inne akcesoria. Wtedy wychodząc z domu nie musimy odłączać ich wszystkich, aby nie pobierały prądu w trybie „standby”. Wystarczy nacisnąć przycisk na listwie zasilającej i wszystkie te urządzenia przestaną otrzymywać energię elektryczną. Po co mają być w trybie czuwania, skoro nie będzie nas w domu przez przynajmniej osiem godzin?
Są jednak miejsca, w których z przedłużaczy powinniśmy zrezygnować. Jednym z takich pomieszczeń jest kuchnia. Urządzenia kuchenne takie jak czajnik, piekarnik, lodówa, ekspres do kawy czy zmywarka, charakteryzują się dużym poborem mocy. Dlatego każde z takich urządzeń powinno być podłączone bezpośrednio do gniazda elektrycznego. Stąd właśnie zaplanowanie gniazdek w kuchni jest tak istotnym elementem jej projektowania.
O ile listwy zasilające dobrze radzą sobie z podłączeniem wielu urządzeń o stosunkowo małym poborze mocy (laptop, telefon, telewizor, router), to w przypadku urządzeń o dużym poborze mogą po prostu nie wytrzymać i przegrzewać się. To następnie prowadzi do bardzo niebezpiecznych sytuacji, których wynikiem może być choćby wywołanie pożaru czy porażenie prądem przez stopioną izolację.
Z pewnością zauważyliście jedną cechę wspólną urządzeń, których nie należy podłączać do listew zasilających. Jest w nich obecność grzałki. Jedne podgrzewają wodę, a inne np. powietrze. Dlatego oprócz kuchni z pewnością takie urządzenia znajdziemy w naszej łazience. Należą do nich suszarki, prostownice czy lokówki.
Oczywiście nie wymieniliśmy tutaj wszystkich urządzeń, ale stosując zasadę dużego poboru mocy, z pewnością będziecie w stanie samodzielnie je w swoim domu zidentyfikować. Może to być farelka, która ma moc nawet 2000W. Podgrzewacz wody, tak zwany bojler czy suszarka do prania. Te urządzenia podłączamy bezpośrednio do gniazdka elektrycznego.