Nieświeże jajko może zepsuć każdy przepis. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy jajko jest świeże bez rozbijania skorupki, to istnieje sposób, który Ci w tym pomoże. Dzięki temu sprawdzisz, czy jajko na pewno można wykorzystać podczas gotowania i to bez wcześniejszego rozbijania go.
Do wykonania tego sposobu potrzebujesz szklanki z zimną wodą. Wystarczy umieścić w niej jajko i sprawdzić, jak się zachowa. Jeśli opadnie na dno, to oznacza, że jest świeże. Jeśli zacznie się unosić na wodzie, wtedy nie jest już pierwszej świeżości.
Jajka powinno się zjeść w terminie do 28 dni od zniesienia ich przez kurę. Kupując jajka w sklepie na opakowaniu znajdziemy datę minimalnej trwałości produkty. Wątpliwości mogą pojawić się w przypadku jajek zakupionych na targu. Mogą nie mieć żadnych oznaczeń.
Jeśli takie jajka leżą u nas już jakiś czas i nie jesteśmy pewni czy są nadal świeże, to warto jest wykonać ten prosty test.
Warto pamiętać o tym, że data podana przez producenta to minimalny termin świeżości. Może być on dłuższy. Wszystko zależy od sposobu przechowywania jajek. Nawet po upłynięciu tego czasu, jajka nadal mogą nadawać się do spożycia. Dlatego zanim je wyrzucimy, warto je wcześniej sprawdzić.
Zjedzenie nieświeżych jajek wywoła nieprzyjemne konsekwencje dla naszego żołądka oraz jelit. Może dojść do zatrucia salmonellą, które objawia się bólem brzucha, głowy, wymiotami, biegunką oraz podwyższoną temperaturą. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem.
Możemy dokonać tego również po zapachu i wyglądzie jajka, ale wcześniej musimy je rozbić do miseczki. Jeśli wydobędzie się nieprzyjemny zapach, wtedy jajko jest nieświeże. Zauważymy to również po tym, że żółto rozlewa się zamiast tworzyć zwartą okrągłą strukturę. Podobnie powinno być z białkiem. W świeżym jajku nie będzie ono mętne i rozlewające się.
Potrząsanie nim, to kolejny sposób na sprawdzenie jego świeżości. Możemy energicznie wstrząsnąć nim przy uchu. Nie powinniśmy słyszeć dźwięku przelewania się.