Tłumisz kichnięcia? Może to grozić nawet śmiercią, tak jak w przypadku tego 34-latka!

Lifestyle Data publikacji: 20 marca 2018

Czy tłumienie kichania i zatykanie w tym czasie nosa i ust może wyrządzić nam krzywdę? Oczywiście, że tak. W niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci jak w przypadku tego 34-latka.

Czy wiesz, że w Księdze Rekordów Guinnessa znajduje się „najszybsze kichnięcie”? Prędkość wypuszczanego powietrza osiągnęła wtedy 500 km/h (średnio to 160km/h). Średnio podczas jednego kichnięcia wydychanych jest 40 000 kropli, które potrafią przebyć drogę nawet trzech metrów.

Pamiętajmy o tym, że wytwarzane jest wtedy bardzo duże ciśnienie, którego pod żadnym pozorem nie należy starać się zatrzymać w sobie. Jeśli nie chcemy kichnąć w powietrze co byłoby bardzo niekulturalne, możemy zrobić to w chusteczkę lub choćby zakryć buzię dłońmi. Jednak nie powinniśmy starać się zdusić kichnięcia w sobie.

Dlaczego nie wolno tłumić kichnięcia?

Dzisiaj przytoczymy historię Leicestera, który mieszkał w Anglii i miał 34 lata. W wyniku kichnięcia, które zdusił w sobie doszło do rozerwania gardła przez wysokie ciśnienie.

Oczywiście trzeba mieć wyjątkowego pecha i nie zdarza się to często. Ale nie jest to jedyna sytuacja gdy jakaś osoba doznała uszczerbku na zdrowiu w wyniku kichnięcia. Ciśnienie, które zostaje cofnięte może zaszkodzić naszym narządom np. płucom czy narządowi słuchu.

Jak poprawnie kichać

  1. Nie tłumimy kichania wewnątrz.
  2. Zawsze zakrywamy usta chusteczką bądź rękawem. Podczas kichnięcia tysiące drobnoustrojów rozsiewane są po otoczeniu i osiadają dosłownie na wszystkim.
  3. Gdy kichnięcie jest zaskoczeniem i nie możesz się do niego przygotować skieruj głowę maksymalnie daleko od osób znajdujących się w otoczeniu lub zakryj twarz wewnętrzną częścią łokcia.
  4. Pamiętaj aby po kichaniu zawsze umyć ręce.

Źródło artykułu: http://www.bbc.com/news/live/uk-england-nottinghamshire-42688210?ns_mchannel=social&ns_source=twitter&ns_campaign=bbc_east_midlands_today&ns_linkname=english_regions&ns_fee=0#post_5a5db25c34d69d066f75dbf3

Podobne artykuły