Straż pożarna ostrzega — nie wykorzystuj do tego przedłużacza!

Lifestyle Data publikacji: 11 stycznia 2018 / Aktualizacja: 2024-05-01

Prawie każdy z nas ma w domu jakiś przedłużacz. Zwłaszcza w starych domach przed remontem, gdzie gniazdek było dużo mniej, a ich rozplanowanie nie odpowiadało dzisiejszym potrzebom, jakie stawiają przed nami urządzenia elektryczne. Kiedyś po prostu było ich mniej.

Przedłużacze mogą być jednak niebezpieczne i nie wszystko powinniśmy do nich podłączać. Każdego roku zdarzają się pożary wywołane podłączeniem do przedłużacza urządzeń o zbyt dużym poborze energii elektrycznej. Takim urządzeniem jest np. farelka, którą podłączamy w łazience.

Listwa komputerowa dobrej jakości potrafi wytrzymać pobór energii jedynie dwóch suszarek. W przypadku złej jakości sprzętu czasem wystarczy jedno urządzenie o mocnym poborze energii włączone przez dłuższy czas, by doprowadzić do tragedii.

Podłączenie do niego zbyt dużej ilości urządzeń może spowodować przegrzanie się przedłużacza i ostatecznie nawet zapalenie się go. Ogień może przenieść się na inne przedmioty w domu i jednocześnie doprowadzić do dużego pożaru.

Czego nie podłączać do przedłużacza

Oprócz farelki również wiele innych urządzeń na stałe nie powinniśmy podłączać do przedłużacza. Oczywiście czasami można wprowadzić jakieś wyjątki np. podłączenie żelazka, bo podczas prasowania znajduje się ono pod naszą stałą kontrolą. Jednak w przypadków niektórych sprzętów kategorycznie zaleca się, by tego nie robić. Są to takie sprzęty jak:

  1. bojlery elektryczne
  2. pralki czy suszarki
  3. kuchenki z piekarnikiem elektrycznym
  4. zmywarki
  5. żelazka
  6. innych urządzeń o dużym poborze energii elektrycznej

Jeśli już decydujesz się na podłączenie jakiegoś sprzętu przedłużaczem, pamiętaj, by trzymać się zasad, które zapewnią Ci bezpieczeństwo. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy najlepiej poprosić o pomoc elektryka.

  1. przedłużacz powinien mieć uziemienie.
  2. przedłużacz powinien mieć żyły o odpowiednim przekroju np. zabezpieczenia pralki 16A, zwykły przedłużacz zazwyczaj posiada 6A.
  3. jedno gniazdko nie powinno zasilać połowy kuchni, nawet przedłużacz tutaj nie pomoże, należy pomyśleć o rozbudowie instalacji elektrycznej.
  4. najlepiej kupować fabrycznie zabezpieczone przedłużacze, nie składać ich samemu.
  5. wtyczka powinna dobrze siedzieć w gniazdku, aby przypadkiem nie wypadała i nie powstawał luz.

Podobne artykuły