Stare nowe meble – jak dać meblom drugie życie. Poradnik o odrestaurowywaniu mebli

DIY Data publikacji: 12 sierpnia 2022

Jeśli chodzi o wyposażenie domu, masz dwie główne opcje – kupić nowe lub przywrócić stare do życia. Podczas gdy kupowanie nowych mebli może wydawać się łatwiejszą i wygodniejszą opcją, przywracanie starych mebli może być znacznie bardziej satysfakcjonujące. Nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także skończysz z jedynym w swoim rodzaju meblem, który ma historię i charakter.

Zanim odpiszesz przywracanie mebli jako zbyt wiele pracy, spójrz na niektóre z korzyści:

1. Jest przyjazny dla środowiska

Odnawianie mebli to świetny sposób na bycie przyjaznym dla środowiska. Zamiast kupować nowe meble, które wymagają wycięcia drzew i wykorzystania zasobów do produkcji, możesz po prostu dać meble, które masz już na nowo.

2. Jest wyjątkowy

Kiedy odnawiasz meble, kończysz z kawałkiem, który jest całkowicie unikalny. Nikt inny na świecie nie będzie miał mebla dokładnie takiego jak twój.

3. Ma historię

Stare meble często mają za sobą wiele historii. Jeśli masz szczęście, aby odziedziczyć lub znaleźć mebel z historią, przywrócenie go może być świetnym sposobem na utrzymanie tej historii przy życiu.

4. Oszczędza pieniądze

Przywracanie mebli jest zwykle znacznie tańsze niż kupowanie nowych. Nawet jeśli musisz kupić kilka nowych materiałów lub zatrudnić kogoś do pomocy, to i tak będzie to tańsze niż zakup zupełnie nowego mebla.

5. To satysfakcjonujące

Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż wzięcie starego, poobijanego mebla i przywrócenie go do życia. Poczucie spełnienia, które otrzymasz od pomyślnego przywrócenia mebla jest zdecydowanie warte wysiłku.

Jeśli rozważasz przywrócenie mebli, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać. Po pierwsze, upewnij się, że mebel jest rzeczywiście wart przywrócenia. Jeśli nie jest w zbyt złym stanie i jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, to prawdopodobnie jest warty twojego czasu i wysiłku. Jeśli jednak mebel jest wyjątkowo uszkodzony lub wykonany z materiałów niskiej jakości, może lepiej po prostu kupić nowy.

Gdy już zdecydujesz, że meble są warte przywrócenia, spójrz na różne opcje jak to zrobić. Możesz zastosować refinish, reupholster, lub po prostu dobre je wyczyścić czyszczenie. W zależności od rodzaju mebli i stopnia uszkodzenia, niektóre metody mogą być lepsze niż inne.

Refinishing to świetna opcja, jeśli meble potrzebują tylko nowej warstwy farby lub bejcy. Jest to zazwyczaj dość prosty proces, który możesz wykonać samodzielnie.

Reupholstering jest nieco bardziej zaangażowany, ale może również zrobić dużą różnicę w wyglądzie twoich mebli. Jeśli nie czujesz się komfortowo, robiąc to samodzielnie, istnieje mnóstwo profesjonalnych tapicerów, którzy z przyjemnością pomogą.

Czyszczenie może nie wydawać się zbytnio, ale czasami wszystko, co kawałek meble potrzebują jest dobrym czyszczeniem, aby przywrócić je do życia. Jeśli masz czas i cierpliwość, czyszczenie mebli może być bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem.

Istnieje wiele innych metod przywracania mebli, ale to tylko kilka z najbardziej popularnych. Bez względu na to, jaką metodę wybierzesz, przywracanie mebli może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, zdobycie unikalnych kawałków i pomoc środowisku. Więc następnym razem, gdy rozważasz zakup nowych mebli, pomyśl o daniu swoim starym meblom drugiej szansy.

Jakie meble można odrestaurować?

Praktycznie każdy mebel można przywrócić do życia, ale niektóre meble są lepiej przystosowane do renowacji niż inne. Stare biurka, komody do salonu, szafki, kredensy, tapicerowane fotele wypoczynkowe, sofy i kanapy, narożniki rozkładanekrzesła do jadalni i stoły do kuchni są świetnymi kandydatami do renowacji. Przywracanie mebli może dać nowe życie zmęczonym lub uszkodzonym meblom, a także może być zabawą i satysfakcjonującym projektem dla każdego, kto ma pasję do obróbki drewna lub tapicerki. Renowacja może być złożonym i kosztownym procesem, ale efektem końcowym jest często piękny i unikalny mebel, który będzie trwał przez wiele lat.

Praktyczny przykład. Jak odrestaurować, odnowić stary fotel wypoczynkowy, tapicerowany?

Jeśli masz stary fotel do salonu, który wygląda trochę gorzej, można łatwo przywrócić go, do dawnej chwały korzystając z kilku prostych kroków.

Po pierwsze, usuń starą tapicerkę i wszelkie gwoździe lub zszywki, które trzymają ją w miejscu. Po usunięciu starej tkaniny, użyj szlifierki ręcznej luelektrycznej, aby lekko zeszlifować drewnianą ramę krzesła. Pamiętaj, aby szlifować w tym samym kierunku, co słoje drewna.

Następnie nałóż podkład na ramę i pozwól jej całkowicie wyschnąć. Gdy podkład jest suchy, pomaluj ramę wybranym kolorem. Ponownie, upewnij się, aby malować w tym samym kierunku, co ziarna drewna.

Wreszcie, wykrój i uszyj obicie w nowej tkaniny i obij krzesło z nową tkaniną. Możesz użyć tej samej tkaniny, co oryginalna tapicerka lub wybrać nową, która uzupełnia kolor farby użytej na ramie. Gdy nowa tapicerka jest na miejscu, usiądź wygodnie i ciesz się swoim nowo odrestaurowanym fotelem!

Podobne artykuły