Sprzedaż rzeczy używanych – gdzie je sprzedać i jak to zrobić?

Porady Data publikacji: 17 stycznia 2022

Sprzedaż rzeczy używanych to bardzo dobry sposób na zasilenie domowego budżetu. Czasami okazuje się, że coś co kupiliśmy przydało nam się tylko raz. Następnie dana rzecz leży nieużywana na strychu lub w garażu. Podczas wymiany garderoby, mebli czy elektroniki pozostają nam stare rzeczy, których nie potrzebujemy. Jeśli są nadal sprawne i gotowe do użytku, to nie warto ich wyrzucać. Możemy je wtedy sprzedać i odzyskać część pieniędzy.

Gdzie sprzedawać rzeczy używane?

W sieci jest wiele miejsc, w których możemy sprzedać używane rzeczy. W tym artykule chcielibyśmy podpowiedzieć Wam kilka z nich. Ważne jest, aby pamiętać o zrobieniu aktualnych zdjęć danej rzeczy. Jeśli posiada ona jakieś skazy lub wady, to warto je również uwzględnić na fotografii. Oszczędzi nam to nieporozumień i rozczarowań.

Ważny jest również sam opis produktu. Jest to rzecz używana, a więc potencjalny kupujący będzie zainteresowany tym, jak dawno ją kupiliśmy i jak często z niej korzystaliśmy. Pozwoli to ocenić mu atrakcyjność naszej oferty w konfrontacji z innymi produktami, które mogą być starsze lub bardziej wyeksploatowane.

Ogłoszenie warto jest umieścić w kilku miejscach. Nie wszędzie będzie to darmowe, dlatego możemy zacząć od miejsc, w których za umieszczenie ogłoszenia nic nie zapłacimy.

Marketplace na Facebooku

Zaletą tego miejsca jest to, że umieszczenie ogłoszenia jest darmowe, a liczba osób korzystających z Facebooka ogromna. Dlatego możemy za jego sprawą dotrzeć do wielu potencjalnych kupujących. Przed dodaniem ogłoszenia warto dodać się do kilku grup z ogłoszeniami lokalnymi i tematycznymi. Dzięki temu dodając ogłoszenie na Marketplace będziemy mogli od razu wybrać, aby pojawiło się ono na tych grupach. Dzięki temu dotrzemy za darmo do jeszcze większej ilości potencjalnych kupujących.

OLX

OLX jest serwisem ogłoszeniowym, który również posiada bardzo dużą liczbę użytkownik. Z naszego doświadczenia wiemy, że rzeczy tam wystawione stosunkowo łatwo można sprzedać. O ile oczywiście oferta będzie ciekawa.

Niestety nie jest on do końca darmowy. W niektórych kategoriach jako użytkownik możemy dodać jedno lub kilka darmowych ogłoszeń w ciągu miesiąca. Na przykład za wystawienie trzech ogłoszeń w kategorii „Sprzęt AGD” nie zapłacimy nic. Jeśli jednak zechcemy sprzedać samochód, wtedy zapłacimy za ogłoszenie w zależności od wartości pojazdu. Nie mniej jednak większość małych kategorii, w których umieścimy rzeczy z domowej wyprzedaży będzie darmowych.

Dodając ogłoszenie na OLX warto zwrócić uwagę na to, aby tytuł dobrze przyciągał uwagę i opisywał sprzedawaną zdjęć. Istotne będzie również zdjęcie główne, które pojawi się na liście wyników i to w pierwszej kolejności ono będzie przyciągać potencjalnego kupującego.

Allegro

Allegro jest portalem aukcyjnym, w którym możemy dodać swoje ogłoszenie. Jednak do naszych garażowych wyprzedaży powstała wersja Allegro Lokalnie, która skupia właśnie takie ogłoszenia od osób prywatnych. Na profil Allegro Lokalnie logujemy się za pomocą konta Allegro.

Wystawienie ogłoszenia na Allegro Lokalnie jest darmowe. Zapłacimy jednak prowizję od sprzedaży. Jeśli ktoś kupi nasz przedmiot, wtedy zapłacimy 7.9% jego wartości (4.9% w przypadku działu Elektronika). Jest to różnica w porównaniu z OLX, gdzie nie płacimy prowizji za sprzedaż. Możemy jednak, tak samo jak tam wykupić dodatkową promocję naszego ogłoszenia.

Vinted

Vinted to bardzo popularna aplikacja do sprzedaży używanych ubrań. Jeśli zamierzamy sprzedać część naszej garderoby, to warto wtedy się nią zainteresować. Zaletą jej jest to, że znajdziemy tam właśnie osoby, którym zależy na ubraniach. Oczywiście nie oznacza to, że swojego ogłoszenia nie możemy dodać też na jedną z wcześniejszych platform.

O czym pamiętać sprzedając rzeczy używane w Internecie?

Zdjęcie produktu

Zdjęcie produktu jest bardzo ważne. Powinno ono w pełni pokazywać produkt, tak aby potencjalny kupujący nie miał co do niego żadnych wątpliwości. Warto również ująć na zdjęciu ewentualne wady. Wtedy unikniemy rozczarowania, gdy kupujący zażąda od nas zwrotu pieniędzy i transportu.

Opis produktu

Opis produktu jest równie ważny jak jego zdjęcie. Kupujący będą porównywać między sobą różne oferty. To właśnie miejsce, w którym możemy się wyróżnić. Jeśli nasz produkt był używany bardzo rzadko lub kupiony niedawno i ma jeszcze gwarancję, to warto o tym wspomnieć na samym początku. W przypadku pewnych wad również informacja o nich powinna znaleźć się w opisie, aby kupujący miał pełną świadomość tego, co kupuje. To, że na przykład urządzenie AGD nie będzie sprawne, nie wyklucza jego sprzedaży. Część osób może poszukiwać takich urządzeń na części i chętnie je odkupi.

Tytuł ogłoszenia

Giełdy rzeczy używanych przeglądamy podobnie, jak artykuły w Internecie. Zwracamy uwagę na tytuł i zdjęcie i podejmujemy decyzję, czy kliknąć i zapoznać się z resztą informacji. Dlatego już w tytule warto zawrzeć oprócz nazwy produktu jego największą zaletę. Na przykład w przypadku pralki może to być informacja o aktualnej gwarancji „Pralka Mixpral F500NE SPRAWNA NA GWARANCJI”.

W tytule ogłoszenia warto zawrzeć dokładny model urządzenia jeśli go znamy. Osoby poszukujące takich produktów na części zamienne będą często wpisywać właśnie dokładny model, aby szybciej odnaleźć ogłoszenie.

Jak uniknąć oszustw?

Nie tylko jako kupujący możemy stać się celem oszustwa. Również osoby próbujące sprzedać przez Internet daną rzecz powinny mieć się na baczności. Przede wszystkim, nie podawajmy nikomu żadnych danych do kart kredytowych, ani nie wpisujmy ich na stronach podanych nam przez kupujących. Nie logujmy się również do takich stron banków czy e-płatności. Mogą być one podrobione.

Najbezpieczniejszym sposobem sprzedaży jest oczywiście odbiór osobisty. Dlatego też warto dodawać ogłoszenia na portalach lokalnych, dzięki czemu zwiększamy szansę, że kupujący będzie z naszej okolicy. Jeśli nie mamy takiej możliwości towar możemy wysłać za pobraniem. Wtedy dopiero po opłaceniu przesyłki kupujący go otrzyma, a pieniądze na pewno trafią do nas. Jeśli kupujący nie przyjmie produktu wróci on do nas i stracimy jedynie koszt przesyłki.

Podobne artykuły