Spacerujesz z psem bez smyczy i kagańca? Przygotuj się na nowe i ostrzejsze kary!

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 18 listopada 2018 / Aktualizacja: 2022-03-28

Właściciel psa w świetle obowiązujących przepisów powinien zadbać o to by pies nie zagrażał otoczeniu. Wedle artykułu 77. Kodeksu Wykroczeń obowiązkiem właściciela czworonoga jest panowanie nad nim w miejscach publicznych, aby nie stanowił bezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt. Od 15 listopada 2018 roku obowiązują nowe bardziej zaostrzone przepisy dotyczące wyprowadzania psów. Do tego dnia mogliśmy dostać najwyżej mandat w wysokości 250 zł. To nie odstraszało wielu właścicieli od zakładania kagańca czy smyczy swojemu psu, dlatego nowe przepisy mają stanowić rolę odstraszacza. Wysoka kara ma zachęcić właścicieli psów do tego by lepiej je zabezpieczali.

Nowe przepisy dotyczące wyprowadzania psów

5000 zł może grozić właścicielowi, którego pies będzie biegał bez smyczy czy kagańca. Wysokość grzywien będzie dzielona ze względu na „zachowanie psa” i to funkcjonariusz zdecyduje, czy pies jest spokojny, ale nieodpowiednio zabezpieczony. Za takie coś dostaniemy mandat w wysokości 1000 zł. Gdyby pies był agresywny, możemy dostać 5000 zł mandatu. Oprócz kary finansowej możemy otrzymać również naganę lub w skrajnych przypadkach karę ograniczenia wolności.

Wiadomość tę warto okrasić swoim komentarzem, który może zachęcić Was do dyskusji. Ciekawa jestem Waszego zdania, którym możecie podzielić się w komentarzach. Znam obydwie strony medalu bo wychowywałam się w otoczeniu psów i chodziłam z nimi na spacery. Teraz żadnego psa nie mam, ale za to mam dzieci. Doskonale rozumiem, że właściciele znają swoje czworonogi, ale myślę, że każdy powinien wziąć ten margines błędu na nieoczekiwane zachowanie swojego psa. Zawsze gdy widzę psa puszczonego luzem i idę jednocześnie z dzieckiem czuję pewien niepokój. O siebie się nie boję, ale co bym zrobiła aby ochronić dziecko.

Mam nadzieję, że sytuacja ta skłoni właścicieli psów do tego, aby zawsze były wyprowadzane na smyczy. Jednocześnie mam nadzieję, że włodarze naszych miast zapewnią psom wybiegi i każdy będzie miał gdzie tego psa puścić, aby mógł się swobodnie wyszaleć. To przecież zwierzę, które potrzebuje ruchu. Jednak jego miejsce do swobodnego biegania to nie osiedle czy park w centrum miasta.

Źródło: nczas.com, fakt.pl

Podobne artykuły