Nawet jeśli posiadasz garnki ze stali nierdzewnej to solenie wody w nich może być dla nich szkodliwe. Dlatego należny pamiętać o tym, że sól wsypujemy do wody dopiero gdy ta będzie gorąca. Wielu z nas soli wodę od razu po wlaniu do garnka, zanim zdąży się zagotować. To błąd. Sól uszkadza wtedy wewnętrzną powierzchnię garnka i może sprawić, że zacznie ona powoli miejscowo rdzewieć, a jedzenie w niej gotowane zacznie przywierać i przypalać się. Dlatego pamiętajcie, sól zawsze dodajemy do gorącej wody.
Mamy dla Was kilka dodatkowych ciekawostek dotyczących solenia potraw, które przygotowujemy w kuchni. Mamy nadzieję, że Was zainteresują i sprawią, że przygotowywane przez Was potrawy będą dużo lepsze.
Sól w zupie nie pochodzi tylko z tej, którą do niej dosypiemy. Warzywa również ją zawierają, do tego przyprawy, które dodajemy oraz mięso. To może spowodować, że bardzo łatwo przesolimy zupę. Dlatego powinniśmy solić ją dopiero na koniec gotowania. Solenie jej wcześniej sprawi też, że stanie się mętna.
Gdy zdarzy nam się przesolić potrawy możemy je jeszcze uratować. Wystarczy znać kilka przydatnych trików. Na przesoloną zupę wystarczy ziemniak lub jabłko. Obieramy je i wrzucamy do zupy 10 minut. Po tym czasie wyjmujemy aby się nie rozgotował. Wchłonie on nadmiar soli, a jeśli to nie wystarczy powtarzamy czynność.
Gdy przesolimy sos możemy dodać do niego mleka lub jogurtu naturalnego, który złagodzi smak. W przypadku przesolenia mięsa możemy dodać do niego więcej bułki tartej, jeśli to mięso na kotlety mielone. Jeśli już je usmażyliśmy, możemy przerobić mięso na inne danie i np. udusić w sosie, którego już nie trzeba solić.
Mięso solimy przed smażeniem, ryby również, a w przypadku gotowania warzyw wystarczy posolić wodę, w której się znajdują. Tutaj jednak pamiętamy o naszej zasadzie, czyli dodajemy sól dopiero do gorącej wody.
Sól nie jest dla nas dobra i w nadmiarze może nam zaszkodzić. Większość z nas tak naprawdę spożywa jej za dużo. Niestety znajduje się ona praktycznie we wszystkim co kupujemy. W przekąskach, gotowych daniach, a nawet półproduktach czy słodyczach. Sól to tani konserwant, dlatego jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym.
Dzienna norma spożycia soli według Światowej Organizacji Zdrowia to 5g. 100g wędliny może zawierać nawet 3g soli, serek topiony 2g, a przetwory warzywne nawet 6g. Dlatego ważne jest to by jak najwięcej dań przygotowywać ze świeżych produktów. One gwarantują nam to, że nasz posiłek będzie zdrowy, a nie nasycony solą.