Skuteczne sposoby na nadmierne wypadanie włosów

Uroda Data publikacji: 04 grudnia 2019

Szacuje się, że problem przerzedzenia i nadmiernego wypadania włosów może dotyczyć nawet do 80% młodych mężczyzn i do 50% kobiet. Niemal za 95% przypadków tego stanu odpowiada choroba androgenowego łysienia włosów. Jakie są przyczyny nadmiernej utraty włosów? Kiedy można mówić jedynie o przerzedzeniu, a kiedy o jednostce chorobowej? Dlatego mężczyźni częściej cierpią z tego powodu i, co najważniejsze, czy da się skutecznie wyleczyć wypadające włosy?

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Naturalny cykl życia włosa opiera się na trzech etapach:

  • faza anagenowa obejmuje wzrost włosa i tworzenie się łodygi i trwa bardzo długo, od trzech do nawet siedmiu lat;
  • faza katagenowa jest stanem pośrednim, włos nie rośnie, ale i nie wypada; trwa ona około 14 dni;
  • faza telogenowa to okres spoczynku włosa, który powoli odłącza się od brodawki i wypada; trwa to od dwóch do czterech miesięcy.

Jeden mieszek włosowy potrafi przejść około 20-30 cykli produkcji nowego włosa. Nadmierne wypadanie włosów dotyczy najczęściej choroby (nieprawidłowy poziom hormonów w organizmie), stresu, złej diety, przyjmowania niektórych leków, chorób autoimmunologicznych, a także niewłaściwą pielęgnację. W przypadku tej ostatniej wymienia się cztery główne powody: czynniki naturalne, wywołane głównie przez warunki atmosferyczne; czynniki chemiczne, wśród nich najczęściej stosowanie nieodpowiednich preparatów; czynniki fizyczne wywołane wysoką temperaturą oraz czynniki mechaniczne, spowodowane oddziaływaniem nadmiernej siły na cebulkę włosa.

Wypadanie włosów u mężczyzn

Za wypadanie włosów u mężczyzn odpowiada wysoki poziom testosteronu, który obecny jest w mieszkach włosowych, gdzie jest metabolizowany przez enzym 5-α reduktazę do swej pochodnej dihydrotestosteronu (DHT). DHT powoduje miniaturyzację mieszka włosowego i tym samym odpowiada za zanik pojawiania się nowych włosów. Jest to tak zwane łysienie androgenowe, w większości przypadków dziedziczne z pokolenia na pokolenie. U panów stopień łysienia określa się za pomocą skali Hamiltona-Norwooda. Pomocna jest w tym przypadku grafika umieszczona na stronie http://stopwypadaniuwlosow.pl/dowiedz-sie-wiecej.html.

– Utrata włosów […] może wystąpić nagle np. w wyniku procesu chorobowego – i to też odróżnia ten typ łysienia od androgenowego. Choć oczywiście może się zdarzyć, że włosy będą wychodzić stopniowo, nawet już w bardzo młodym wieku. Wtedy też należy obserwować sposób łysienia – czytamy w artykule Łysienie androgenowe – jak rozpoznać pierwsze objawy?

Trycholodzy i dermatolodzy wyróżniają kilka typów łysienia, wśród nich łysienie plackowate, bliznowaciejące, telogenowe, całkowite, neurotyczne, dyfuzyjne, dynamiczne i wiele innych.

Za wypadanie włosów u mężczyzn może odpowiadać także niewłaściwa dieta (uboga w białko, żelazo oraz cynk), nadmierny stres (podwyższony poziom kortyzolu, który nasila zmiany), przyjmowanie leków (zwłaszcza tych działających na choroby endokrynologiczne), a także współistnienie chorób zakaźnych i układowych. Niewątpliwie na stan głowy wpływ mają problemy dermatologiczne, grzybica oraz łojotokowe zapalenie skóry.   

Przerzedzenie włosów u kobiet

Kiedy można mówić o nadmiernym wypadaniu włosów, a kiedy jedynie o ich przerzedzeniu? Jak czytamy na stronie Stop Wypadaniu Włosów, każdego dnia tracimy średnio od 50 do 100 sztuk włosów i jest to zjawisko całkowicie normalne. Dzieje się to najczęściej podczas codziennych zabiegów, takich jak mycie głowy, suszenie, czesanie oraz stylizacji różnych fryzur. Przerzedzenie włosów u kobiet postępuje stopniowo – najpierw obejmuje centralną część głowy z jednoczesnym zachowaniem 3-centrymetrowego pasma w okolicy czoła. Należy podkreślić, że u kobiet włosy nigdy nie wypadają całkowicie. Jeśli jednak zauważamy, że na szczotce czy grzebieniu znajduje się ich o wiele więcej, nawet 200 lub 300, wówczas mowa o łysieniu androgenowym.

Łysienie androgenowe określa się za pomocą skali Ludwiga i dzieli się na trzy etapy. Pierwszy stopień obejmuje wspomnianą już centralną część głowy z przerzedzeniem w okolicy czołowej, drugi etap to już zauważalne przerzedzenie posuwające się dalej, zaś trzeci stopień to już niemal całkowite wyłysienie w centralnej części z zachowaniem skroni wokół pasma całej głowy. Łysienie androgenowe u kobiet, podobnie jaku mężczyzn, jest dziedziczne. Panie zmagające się z tą choroba często skarżą się, że ich włosy są cienkie, przerzedzone, opadnięte i pozbawione blasku.  

Wśród innych przyczyn nadmiernego wypadania włosów u kobiet zalicza się okres porodu i połogu, w czasie którego w wyniku zmiany gospodarki hormonalnej w ciele matki zachodzi wiele zmian. W ciąży estrogeny naturalnie wydłużały fazę anagenową włosa, jednak po porodzie poziom hormonów spada, a wraz z nim włosy przechodzą w fazę katagenu i telogenu.   

Wypadanie włosów – leczenie

Leczenie wypadania włosów uzależnione jest od przyczyny. Łysienie androgenowe to choroba i, jak w przypadku każdej choroby, tak i tutaj należy wdrożyć kurację na bazie leków. Jednym z najskuteczniejszych składników jest minoksydyl, stosowany w dwóch stężeniach: 2% w przypadku kobiet i 5% w przypadku mężczyzn. Jego działanie opiera się na nacieraniu owłosionej skóry głowy, rozszerzaniu naczyń krwionośnych oraz stymulacji cebulki włosowej. Pobudza on komórki włosowe i przedłuża ich okres wzrostu. W przypadku leczenia nadmiernego wypadania włosów kuracja trwa kilka tygodni: zaleca się, aby jej nie przerywać. Pierwsze efekty stosowania minoksydylu widoczne są po 2-3 miesiącach. 

Do innych aktywnych składników w przypadku wypadania włosów zalicza się także octan cyproteronu oraz estrogeny, stosowane najczęściej u kobiet przed menopauzą. Kuracja polega na przyjmowaniu tabletek hormonalnych, jednak obciążona jest znaczą liczbą niepożądanych działań. W przypadku mężczyzn można wdrożyć kuracje na bazie flutamidu, finasteryd i spironolakton, jednak muszą być one prowadzone pod ścisłym nadzorem lekarskim z racji negatywnego wpływu na męskie narządy płciowe. W skrajnych przypadkach lekarz może zalecić mezoterapię, laseroterpaię, leczenie z użyciem lampy LED, a także zabiegi z użyciem elektrod oraz wstrzykiwaniem pod skórę dwutlenku węgla, który rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi.

W przypadku nadmiernego wypadania włosów spowodowanego hormonami warto mieć na względzie, że nie pomogą tu żadne suplementy diety, zmiana nawyków żywieniowych ani też stosowanie domowych maseczek oraz wcierek. Łysienie o podłożu hormonalnym jest chorobą, którą należy leczyć jedynie produktami mającymi status leku. Oczywiście kuracje na bazie leku można wspomóc stosowaniem preparatów o działaniu odżywczym dla skóry głowy (zawierającym biotynę, cynk, selen oraz L-cystynę) czy szamponem na bazie Baicapilu 3%, niemniej stanowią one uzupełnienie kuracji, a nie jej podstawę. Nie można całkowicie wyleczyć nadmiernego wypadania włosów, niemniej można skutecznie zahamować ten proces.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  1. Monika Sekita-Pilch, Dlaczego włosy wpadają? http://www.ebook.dermastic.eu/broszura_dermastic.pdf [dostęp 1.12.2019]
  2. M. Kazimierczak, S. Bielecka-Grzela, A. Klimowicz,  Łysienie androgenowe u kobiet jako problem estetyczny i psychologiczny https://pdfs.semanticscholar.org/c0ea/276c55743017c61fe2250a4fa31fd60c5bde.pdf [dostęp 1.12.2019]

Podobne artykuły