Pomidory w każdym sezonie są warzywami, które ze względu na swoją popularność są uprawiane przez rolników oraz osób zajmujących się tym jako pasja. Przede wszystkim są zdrowe oraz bardzo smaczne. Są idealne przy każdego typu prowadzonej diecie. Nadają się do sałatek, na kanapki oraz inne potrawy. Coraz więcej osób decyduje się na uprawę pomidorów pod osłonami, czyli szklarniami bądź foliami. Dzięki temu łatwiej jest kontrolować warunki atmosferyczne panujące w tym mikroklimacie. Dodatkowym atutem są większe zbiory.
Aby w ogóle zacząć uprawę pomidorów pod osłoną, bardzo ważny jest wybór właściwej odmiany. Na szczęście jest ich bardzo dużo i ostateczna decyzja zależy od własnych preferencji. Najczęstszymi czynnikami, które warto wziąć pod uwagę to:
Aby ułatwić sobie uprawę, można już po prostu kupić gotowe sadzonki. Najbardziej polecane odmiany do uprawy pod osłoną to przede wszystkim Baron, Perkoz, Cornabel F1, Corazon oraz Bekas. Nie sprawiają większych trudności oraz spełniają większość wymagań. Te pomidory idealnie nadają się na profesjonalne uprawy oraz amatorskie.
Bez względu na to, która odmiana została wybrana, należy zapewnić właściwe warunki do wzrostu. Przede wszystkim musi być to gleba próchnicza z wieloma składnikami odżywczymi. Na szczęście w wielu marketach można kupić gotową tego typu glebę. Kolejnym warunkiem jest dostęp do słońca. Dzięki temu owoce będą bardzo zdrowe oraz obfite. Zmienne warunki atmosferyczne nie są sprzyjające, więc pomidory, które rosną pod szklarnią, są z tego tytułu chronione. Te wszystkie czynniki są możliwe dzięki szklarniom oraz tunelom foliowym.
Nie tak łatwo jest osiągnąć sukces uprawy pomidorów. Aby jednak to ułatwić, warto zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę. Należy je więc regularnie podlewać. Gleba musi być wilgotna, jednak nie może być przemoknięta. Jeśli tak się zdarzy, to pojawiają się choroby pomidorów oraz gnije korzenie, czyli roślina nie będzie rosła w taki sposób, aby mieć dojrzałe oraz smaczne pomidory.
Jednak nawadnianie to nie jest wszystko. Ważne jest również używanie nawozów. Wymagane składniki odżywcze pomagają prawidłowo wzrosnąć pomidorom. Najczęściej stosuje się saletrę potasową. Można używać innych nawozów, ale ważne jest, aby były one bezchlorkowe. Warto wpuszczać pszczoły pod osłonę, aby możliwe było zapylenie kwiatów. Pozwala to na jeszcze bardziej intensywny wzrost roślin. Dzięki temu pomidory rosną w optymalny sposób.
Zazwyczaj na przełomie lipca oraz sierpnia możliwy staje się zbiór pomidorów. Jest on przeprowadzany zasadniczo co 3 dni. Aby pomidory mogły być zebrane, powinny osiągnąć pełny kolor oraz być twarde w dotyku.
Sposób przechowywania jest dosyć prosty. Muszą być w suchym i chłodnym miejscu, a więc może to być lodówka. Dzięki temu przez wiele tygodni się nie psują. Jednak są one dosyć delikatne, więc nie można ich zgnieść oraz uważać przy samych zbiorach. Bardzo łatwo je uszkodzić.
Uprawa pomidorów pod osłonami to nie tylko sposób na zwiększenie plonów, ale również na ich zróżnicowanie i wydłużenie sezonu uprawy. Wymaga to jednak pewnej wiedzy i umiejętności, dlatego ważne jest, aby zrozumieć podstawy uprawy pomidorów, zanim zdecydujesz się na ten krok.