Który z sąsiadów musi zapłacić za płot między działkami?

Ogród Data publikacji: 18 czerwca 2020

Dzisiaj poruszymy temat, który może być początkiem sąsiedzkiego konfliktu, który potrwa latami. Aby nie skończyć jak Kargul i Pawlak warto znać prawo i wiedzieć jakie obowiązki ono na nas nakłada.

Najczęściej gdy budujemy dom i stawiamy ogrodzenie, chcielibyśmy rozłożyć koszt postania płotu między działkami na dwóch właścicieli. W końcu będziemy przecież korzystać z niego wspólnie. Później natomiast będziemy chcieli o nie zadbać, przemalować, otynkować i naprawić. Taki koszt też najlepiej byłoby ponosić wspólnie. Niestety realia są inne i jeśli sąsiad nie jest zainteresowany wspólnym odgrodzeniem się od siebie to nie możemy nic z tym zrobić.

Co więcej, jeśli sąsiad nie wyrazi chęci na budowę ogrodzenia to nie możemy postawić go na jego działce. Wtedy zamiast postawić płot pomiędzy działkami musimy postawić go u siebie zmniejszają jednocześnie wielkość działki. Inwestycję musimy też sfinansować samodzielnie. Niestety kodeks cywilny nie określa kwestii finansowania inwestycji, jedynie wspólne użytkowanie.

Art. 154. 
§ 1. Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.

§ 2. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.

Kodeks Cywilny

Oczywiście najlepszym sposobem jest próba porozumienia się z sąsiadem i podejścia do tego zdroworozsądkowo. Jeśli nie chce zgodzić się na wspólne sfinansowanie budowy ogrodzenia, być może uda się dojść do porozumienia w kwestii jego położenia, aby znajdowało się ono w osi dwóch działek.

Warto pamiętać o tym, że zgodnie z kodeksem cywilnym, dalsze koszty jego eksploatacji ponosi się wspólnie. Można więc ubiegać się od sąsiada połowy finansowania na jego remont. W praktyce jednak może być z tym różnie i sąsiad może uznać, że jest on niepotrzebny. Pytanie czy w takiej sytuacji warto wchodzić na drogę sądową. Dlatego dobre relacje z sąsiadami są na wagę złota i mogą zapobiec powstaniu wielu problemów.

Podobne artykuły