Rozliczanie na ryczałcie a kredyt hipoteczny – czy znacznie podniesie koszty udzielenia zobowiązania?

Finanse domowe Data publikacji: 27 czerwca 2023

Wokół tematu ryczałtu i kredytu hipotecznego krąży wiele mitów. Wbrew pozorom uzyskanie środków nie musi być wyjątkowo trudne. Na pewno wymaga jednak dobrego przygotowania. Sprawdź, na czym się skupić i przekonaj się, czy będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami.

Kredyt na ryczałcie jak najbardziej możliwy 

Przejście na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zwłaszcza w kontekście ostatnich zmian w przepisach i wprowadzenia atrakcyjnych stawek dla części grup zawodowych, może być wyjątkowo korzystne pod względem finansowym. Często można się jednak spotkać z opinią, że osoby, które zamierzają ubiegać się o kredyt hipoteczny, powinny odłożyć decyzję o zmianie opodatkowania na później. Zdaniem niektórych uzyskanie środków będzie wręcz niemożliwe. Jak jest w rzeczywistości? 

Uspokajamy: jeżeli opłacasz ryczałt ewidencjonowany, a kredyt hipoteczny zamierzasz zaciągnąć w najbliższym czasie, możesz otrzymać finansowanie. Rzeczywiście może być to jednak nieco trudniejsze niż w przypadku przedsiębiorców rozliczających się na skali podatkowej lub podatku liniowym. Zaraz wyjaśnimy, z czego wynikają różnice.

Ryczałt a kredyt hipoteczny: skąd bierze się problem?

Banki podchodzą do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych inaczej niż do innych form opodatkowania działalności gospodarczej. I nic w tym dziwnego. W przeciwieństwie do pozostałych opcji podatek jest wyliczany od przychodu, a nie dochodu. 

Przedsiębiorca nie jest także zobowiązany do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, która w przypadku innych form opodatkowania pozwala dokładnie określić, jaki jest rzeczywisty dochód. W związku z tym kredytobiorca może spotkać się z dwoma problemami:

  • Określenie zdolności kredytowej: informacja o dochodzie jest kluczowym elementem wyznaczania zdolności kredytowej. W związku z tym banki stosują przeliczniki umożliwiające określenie osiągniętego dochodu.
  • Okres prowadzenia działalności gospodarczej: nie wszystkie instytucje zgodzą się na udzielenie kredytu bezpośrednio po przejściu na ryczałt. W niektórych instytucjach będzie to możliwe np. dopiero po roku. 

Więcej o tym, jak wygląda kwestia ryczałtu i kredytu hipotecznego, przeczytasz tutaj: https://blogkredytowy.pl/kredyt-hipoteczny-na-ryczalcie/

Dzięki sprawdzonej, eksperckiej wiedzy będziesz w stanie lepiej poznać ofertę poszczególnych banków i dowiesz się, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową.

Czy kredyt hipoteczny dla ryczałtowców jest droższy?

W dzisiejszych czasach wiele osób zastanawia się, dlaczego kredyt hipoteczny jest taki drogi. Oczywiście przede wszystkim wynika to z wysokich stóp procentowych, które wpływają na wskaźnik WIBOR decydujący o oprocentowaniu kredytów ze zmiennym oprocentowaniem. Dobra informacja jest jednak taka, że każdy kredytobiorca może liczyć na takie same warunki. 

Kredyt hipoteczny dla ryczałtowców będzie wobec tego udzielony na dokładnie takich samych zasadach jak w przypadku innych osób. Zwróć jednak uwagę, że w niektórych przypadkach banki mogą oczekiwać od kredytobiorców np. wykupienia dodatkowych ubezpieczeń kredytu.

Pomoc eksperta kredytowego jeszcze ważniejsza

Jak widzisz, ryczałt i kredyt hipoteczny wcale nie muszą się wykluczać. Jeżeli jednak prowadzisz firmę i rozliczasz się w ten sposób, bez wątpienia warto zwrócić się o pomoc do eksperta kredytowego. Pośrednik pomoże Ci znaleźć instytucję, która najkorzystniej wyliczy Twoją zdolność kredytową. 

Weźmie również pod uwagę Twoją indywidualną sytuację, w tym profil Twojej działalności. A co najważniejsze: za usługi pośrednika nie zapłacisz. Opłaty poniesie instytucja, która wypłaci kredyt.

Podobne artykuły