Roślina doniczkowa ma żółte liście – co robić?

Wnętrza Data publikacji: 27 października 2019

Każda roślina ma określone wymagania. Jeśli ich nie spełniamy nasze rośliny doniczkowe zaczynają wyglądać gorzej. Objawów może być wiele. Jednym z nich jest żółknięcie liści i właśnie tym dzisiaj się zajmiemy. Pożółkłe liście to objaw jednego z ważniejszych problemów, który doskwiera roślinie, a jeśli go nie rozwiążemy nigdy nie będzie wyglądać tak pięknie jakbyśmy tego chcieli.

Pożółkłe liście – co dolega roślinie

Żółknięcie liści, wolny wzrost, blade liście, a nawet słabe i giętkie łodygi rośliny to brak azotu, którego potrzebują do życia. Rośliny potrzebują tego mikroelementu, jest on niezbędny do ich życia, odpowiedniego wzrostu i rozwoju. O jego braku natychmiast nas poinformują sowim wyglądem. Nie będzie to jednak widoczne od razu. Rośliny będą starały się przesunąć niezbędny pierwiastek w miejsca, które są kluczowe dla ich istnienia. Dlatego też szybko stracą kwiaty, liście zaczną żółknąć i więdnąć, a nawet opadać.

Jak w takiej sytuacji reagować? Kluczowe jest to by zrozumieć skąd azot bierze się w glebie. Powstaje on głównie w sutek rozkładu resztek roślinnych i zwierzęcych. Zdecydowana większość roślin potrafi go czerpać tylko z ziemi, w której rośnie, dlatego jeśli ziemia doniczkowa będzie w niego uboga nasza roślina zacznie marnieć. Nie zatrzymamy tego jeśli nie zwiększymy poziomu azotu w glebie, w której rośnie roślina.

Jednym z najlepszych sposobów są po prostu odpowiednie nawozy mineralne. Moglibyśmy oczywiście stosować nawozy organiczne takie jak kompost i gnojówka, ale umówmy się, kto z Was chciałby w mieszkaniu mieć aromat gnojówki. Dlatego zostają nam nawozy, które możemy zakupić w sklepach ogrodniczych. Nie możemy też przesadzić, nadmiar azotu również jest szkodliwy dla rośliny. Rośliny, które mają zbyt dużo azotu mają ciemnozieloną barwę.

Dlatego najlepiej jest stosować gotowe nawozy dla roślin doniczkowych, które zawierają już konkretne i potrzebne roślinie proporcje danych składników. Są one przygotowywane pod określone grupy roślin, a nawet dla specyficznych gatunków np. kupimy bez problemu nawóz jedynie dla storczyków. Nawóz najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym, gdzie obsługa będzie w stanie doradzić nam produkt, którego faktycznie potrzebujemy.

 

Podobne artykuły