Rolety czy żaluzje – co jest lepszym wyborem?

Wnętrza Data publikacji: 22 listopada 2022
Żaluzje to świetny element dekoracyjny

Głównym zastosowaniem rolet oraz żaluzji jest zabezpieczenie wnętrza przed zbyt dużym nasłonecznieniem, oraz zapewnienie prywatności i ochrona przed spojrzeniami z zewnątrz. Dokonując wyboru, warto wiedzieć, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma produktami, ponieważ dobrze przemyślany zakup to gwarancja zadowolenia na lata. Zatem sprawdźmy, co wyróżnia oba rozwiązania!

Rolety okienne – charakterystyka

Rolety to system osłonowy, którego celem jest:

 • Ochrona przed zbyt dużym nasłonecznieniem pomieszczenia.
 • Ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza domu.
 • Ochrona przed włamaniem.
 • Dekoracja oraz wystrój wnętrza.

Rolety możemy podzielić ze względu na miejsce montażu. Wyróżniamy:

 1. Rolety wewnętrzne

Roleta wewnętrzna to tkanina nawinięta na wałek. Wałek może być odsłonięty (roleta wolnowisząca) lub schowany w kasecie, która dobrana jest do koloru ramy okiennej. Mechanizm działania tego typu rolet jest bardzo prosty i polega na rozwijaniu lub zwijaniu materiału znajdującego się na rolce za pomocą mechanizmu koralikowo – łańcuszkowego. Na rynku, dostępnych jest wiele rodzajów rolet wewnętrznych. Do tych najpopularniejszych należą:

 • Rolety klasyczne (wolnowiszące)

Rolety materiałowe wolnowiszące to najprostszy system osłon okiennych. Cały mechanizm może być montowany do ściany, sufitu lub wnęki okiennej i sterowany łańcuszkiem koralikowym. Ten rodzaj rolet przeznaczony jest na duże powierzchnie i najczęściej projektowane są na wymiar.

 • Rolety w kasecie

Ten wariant rolet przeznaczony jest na montaż do ramy okiennej. Kaseta wykonana jest z PVC lub aluminium i można ją przykleić, lub przykręcić do ramy okna. Tkanina porusza się pomiędzy listwami przyszybowymi. Rolety w kasecie to bardzo estetyczne rozwiązanie chroniące materiał przed zabrudzeniem.

 • Rolety rzymskie

Rolety rzymskie jednocześnie łączą ze sobą funkcję praktyczną i dekoracyjną. Podczas podnoszenia rolety powstaje charakterystyczna harmonijka. Rolety te można szyć z tkanin zasłonowych, jak i firanowych, dzięki czemu mogą zastąpić zasłony lub firany. Niewątpliwą ich zaletą jest fakt, iż można je w każdej chwili zdjąć i uprać. Rolety rzymskie ze względu na swoją specyfikę pasują do wszystkich pomieszczeń i tych ciepłych industrialnych, jak również chłodnych i nowoczesnych.

 • Rolety dzień noc

Ten rodzaj rolet wykonany jest z dwóch rodzajów tkanin. Naprzemiennie ułożone pasy materiału przezroczystego i ciemne pozwalają dostać się do wnętrza odpowiedniej ilości światła pomimo zasłoniętego okna. Transparentne pasy wykonane są z siateczki, natomiast zaciemniające z poliestrowej tkaniny. Dostępne są w wielu kolorach, a dzięki swojej konstrukcji sprawdzą się nie tylko jako element dekoracyjny, ale jako ochrona prywatności np. w łazience.

 • Rolety plisowane

Plisy to najnowsze rozwiązanie stosowane od niedawna. Pojedynczy plisowany materiał podczas zwijania składa się w harmonijkę i może być zwijany zarówno od dołu, jak i od góry okna. Może być montowana jako plisa wolnowisząca lub pomiędzy dwiema szynami przymocowanymi do ramy okna. Dostępne są różne warianty rolet plisowanych od transparentnych po zaciemniające.

 • Rolety do okien dachowych

Przeznaczone są do okien dachowych. Posiadają mechanizm sprężynowy, który automatycznie zwija tkaninę w rurkę. Osadzone są na specjalnych prowadnicach i stabilnie przymocowane do ramy. Rolety dachowe posiadają specjalną powłokę odbijającą promienie słoneczne, dzięki czemu pomieszczenie nie będzie się nagrzewać podczas letnich upałów.

 1. Rolety zewnętrzne

Montowane są na zewnątrz budynku. Doskonale zabezpieczają przed słońcem, wiatrem, deszczem, śniegiem, czy nawet gradem. Zwiększają również izolację akustyczną, obniżając poziom hałasu. Rolety zewnętrzne antywłamaniowe dzięki odpowiednio wzmocnionej konstrukcji znacząco wpływają na poczucie bezpieczeństwa domowników. 

Rolety materiałowe ochronią wnętrze przed zbyt dużym nasłonecznieniem

Żaluzje – charakterystyka

Żaluzja to podnoszona zasłona składająca się z równoległych poziomych lub pionowych listewek albo pasów złączonych ze sobą i regulowanych tak, aby przepuszczać odpowiednią ilość światła.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żaluzji różniące się wielkością, sposobem montażu, czy materiałem, z którego są zrobione.

Żaluzje podzielić możemy na dwa główne rodzaje:

 1. Żaluzje poziome

Żaluzje poziome znajdują zastosowanie w praktycznie każdym domu czy mieszkaniu. Dostępne są w różnych rodzajach i wykonywane są z takich materiałów jak:

 • Aluminium

Lamele wykonane z tego tworzywa są odporne na wilgoć i wodę. Na rynku istnieje bardzo dużo kolorów, dlatego można dopasować barwę do ramy okiennej. Żaluzje aluminiowe są łatwe w czyszczeniu, bez obaw można je przetrzeć mokrą szmatką.

 • Drewno

Żaluzje drewniane nie powinny być montowane w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności. Można je zamontować na każdym rodzaju okien, a elementy z prawdziwego drewna wprowadzają ponadczasowa elegancje i przytulny klimat.

 • Bambus

Żaluzje wykonane z bambusa są niezwykle uniwersalne. Sprawdzą się w każdym pomieszczeniu również w tych szczególnie narażonych na wilgoć jak łazienka czy kuchnia, ponieważ bambus nie odkształca się pod wpływem wody.

 1. Żaluzje pionowe (verticale)

Żaluzje pionowe to długie pasy materiału mocowane na szynie. Najczęściej montowane są do sufitu lub do wnęki okiennej. Pasy te można obracać o 180 stopni wokół własnej osi. Sterowanie żaluzjami pionowymi odbywa się przy użyciu sznurka lub łańcuszka. Można też wybrać sterowanie zdalne za pomocą pilota. Ich prosta budowa oraz wielofunkcyjność świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych, jak i w zaciszu domowym.

Żaluzje w nowoczesnej kuchni

Czym się kierować przy wyborze rolet lub żaluzji

Rolety i żaluzje wewnętrzne zapewniają osłonę przed ostrym słońcem, a także chronią naszą prywatność. To, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w domu, zależne jest od naszych potrzeb i priorytetów. Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę:

 1. Materiał

Do wyboru mamy tkaniny o różnym stopniu przepuszczalności światła, czyli takie, które lekko zaciemniają wnętrze lub całkowicie zaciemniające (z jednej strony pokryte gumą). Rolety wewnętrzne wykonuje się przy użyciu tkanin naturalnych, syntetycznych, drewna lub tworzyw sztucznych.

 1. Trwałość

Trwałość zależy od jakości materiałów, z których rolety czy żaluzje są wykonane. Dlatego, zamiast kupować słabej jakości produkty w hipermarketach, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnej firmy zatrudniających doświadczonych pracowników korzystających z wysokiej jakości komponentów gwarantującym nam bezusterkowy produkt.

Sprawdź szczegóły na stronie firmy Okno-Best

 1. Design

Na rynku dostępna jest szeroka paleta barw, wzorów, materiałów do produkcji rolet i żaluzji. Najważniejsze jednak jest dobranie produktu do charakteru wnętrza.

 1. Czyszczenie i konserwacja

Żaluzje i rolety czyścimy za pomocą wilgotnej ściereczki. Wyjątkiem jest roleta rzymska, którą można ściągnąć i włożyć do pralki.

Podsumowanie

Zakup osłon okiennych powinno być dobrze przemyślane. Podczas poszukiwań warto wziąć pod uwagę nie tylko design, ale funkcjonalność rolet czy żaluzji.

Podobne artykuły