Rodzaje otyłości brzusznej oraz sposoby walki z nią

Uroda Zdrowie Data publikacji: 13 stycznia 2018

Otyłość brzuszna, jakie są rodzaje otyłości brzusznej i jak z nią walczyć? Nazywana jest też często otyłością centralną czy otyłością trzewną. Częściej jest spotykana u mężczyzn niż kobiet, ale oczywiście dotyczy to obydwu płci.

Otyłość brzuszna a konsekwencje

Otyłość to nie tylko mniej atrakcyjny wygląd fizyczny. To również szereg konsekwencji zdrowotnych, które mogą nastąpić gdy zmagamy się z otyłością. Powikłaniami otyłości mogą być takie choroby jak:

  1. choroby metaboliczne
  2. choroby układu krążenia (np. zawał, choroba wieńcowa)
  3. miażdżyca
  4. zawał mózgu
  5. nadciśnienie
  6. cukrzyca
  7. zwyrodnienia stawów

Dlatego jeśli nie zależy Ci na wyglądzie to warto walczyć z otyłością brzuszną choćby dla naszego zdrowia. Pierwszy stopień otyłości brzusznej diagnozuje się gdy obwód pasa u kobiet wynosi ponad 80 cm. Drugi stopień zaczyna się od 88 cm w obwodzie pasa u kobiety.

Głównymi przyczynami otyłości brzusznej jest styl życia, to sprawia, że problem jest dość prosty do rozwiązania. Jednak problemy mogą również leżeć po stronie genetyki, hormonów czy wydarzeń z życia takich jak ciąża.

Jednak podkreślamy, że najczęściej jest to wynik spożywania pustych kalorii oraz picia alkoholu, a głównie piwa. Piwo dodatkowo wzmaga apetyt, a do piwa najczęściej jemy tłuste i słone przekąski, które dodatkowo są źródłem pustych kalorii dla naszego organizmu. Dlatego też można wyróżnić tak zwany „brzuszek piwny”.

Rodzaje otyłości brzusznej

Alkoholowa tzw. piwny brzuszek

Nadmierne spożywanie alkoholu, a zwłaszcza piwa sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej w tym regionie brzucha. Jednak badania nie potwierdzają aby osoby pijące piwo miały większą skłonność do otyłości brzusznej niż osoby pijące np. wino lub wódkę.

Problem leży raczej w tradycji tego co wraz z alkoholem spożywamy. Typowymi przekąskami do piwa są tak zwane puste kalorie, czyli tłuste i słone produkty (chipsy, paluszki). To one dostarczają nam kalorii, które wraz z piciem alkoholu automatycznie zostają odkładane w naszym organizmie jako tłuszcz. Tak właśnie działa alkohol.

Jak walczyć z otyłością tego typu? Przede wszystkim zmień swoje nawyki i zacznij od odstawienia alkoholu. Jeśli już zdarzy się jakaś uroczystość, na której pijesz alkohol to staraj się bez względu na jego rodzaj jeść w trakcie imprezy jak najzdrowsze rzeczy (sałatki bez majonezu, warzywa jako przekąski, a nie chipsy itd.). Pij również w trakcie dużo wody. Nie popijaj alkoholu słodkimi sokami czy napojami gazowanymi. Przygotuj sobie wodę z miętą i cytryną jako popitkę. Zmieniając nawyki żywieniowe możesz skutecznie walczyć z brzuszkiem piwnym.

Otyłość brzuszna hormonalna

Zaburzenia gospodarki hormonalnej naszego organizmu mogą przyczynić się do przybierania na wadze i powstania otyłości brzusznej. Charakterystycznym znakiem jest przyrost masy również w obrębie bioder. Jeśli zaczynasz tyć zrób badania hormonalne, zwłaszcza hormonu tarczycy. Przejdź również na zdrową i zbilansowaną dietę, a masz szansę szybko uporać się z problemem.

Otyłość brzuszna reakcją na stres

Stresujące momenty naszego życia odbijają się bardzo mocno na naszej wadze. Zastanawiacie się dlaczego? Jest ku temu kilka powodów. Przede wszystkim podczas stresu wiele osób zaczyna go zajadać. Oczywiście wpływa to na naszą wagę bo zwykle skupiamy się na przekąskach, które dają nam przyjemność, co wiąże się z produkcją hormonu szczęścia i chwilową ulgą w stresie. Jednak potem wszystko mija, a my znowu zaglądamy do lodówki.

Czy wiesz, że osoby śpiące poniżej 5 godzin dziennie są o 30% bardziej narażone na otyłość? Stres również powoduje bezsenność. Gdy jesteśmy zestresowani naszą głowę zaprzątają obawy i myśli, które nie dają nam zasnąć lub powodują, że budzimy się w nocy. To również wpływa negatywnie na naszą wagę.

Dlatego przy otyłości brzusznej tego rodzaju nie tyle co ważne jest przejście na zdrową dietę, ale również wyeliminowanie czynnika stresogennego. Jeśli będziemy się odchudzać, a jednocześnie będziemy dalej narażeni na stres to cała praca okaże się bezskuteczna.

Otyłość brzuszna po ciaży

Po urodzeniu dziecka tkanka tłuszczowa na brzuchu musi zostać spalona by przywrócić brzuchowi atrakcyjny wygląd. Jest to problem wielu kobiet po ciąży. Być może minie sam tak jak mi, po prostu dziecko wyciągnie brzuszek wraz z mlekiem. Znam wiele matek, które odzyskały płaski brzuch bez żadnych ćwiczeń.

Jednak w Twoim przypadku może być inaczej i jeśli nie chcesz czekać na szczęście to weź się za dietę i ćwiczenia, a efekt przyjdzie naprawdę szybko.

Zobacz również: Jak walczyć z otyłością brzuszną – kompendium wiedzy

Jak walczyć z otyłością brzuszną

Na sam koniec mam dla Was pewną ciekawostkę, a właściwie napój, który poprawia spalanie tkanki tłuszczowej właśnie w okolicach brzucha i bioder. Napój ten możecie przygotować samodzielnie w domu, przepis jest bardzo prosty.

DomPelenPomyslow.pl Poznaj przepis na napar, który pomoże Ci wyszczuplić brzuch i poprawić trawienie

Więcej sposobów na walkę z otyłością brzuszną poznacie z naszej strony wpisując to hasło w wyszukiwarkę. Ukazało się na ten temat kilka artykułów, z których teraz możecie skorzystać.

Napój spalający tłuszcz na brzuchu

  • szklanka wody
  • łyżeczka cynamonu
  • sok z 1/2 cytryny
  • łyżeczka miodu
  • łyżeczka tartego imbiru

Przygotowanie

  1. Wodę zagotuj, a do wrzątku dodaj cynamon oraz imbir i gotuj na małym ogniu przez 10 minut
  2. Następnie zdejmij napój z ognia i zostaw do ostygnięcia, dodaj sok z cytryny i miód
  3. Wypij napój każdego dnia przed śniadaniem

Źródło artykułu: http://simpleorganicmedicine.com/5-types-belly-fat-get-rid/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły