Jak robić zdjęcia potrawom na bloga bez profesjonalnego sprzętu

DIY Data publikacji: 14 maja 2018

Chcesz zrobić zdjęcie przepisu, który wykonałaś i wrzucić na bloga? Im będzie ono ładniejsze tym przepis stanie się popularniejszy. W przypadku tego typu treści to co ludzi najbardziej przyciąga to właśnie zdjęcie. To ono na początku pobudza naszą wyobraźnię oraz apetyt. Dlatego kluczem do sukcesu nie są jedynie dobre przepisy, ale odpowiednie uwiecznienie ich efektu finalnego na zdjęciu.

Wcale nie trzeba profesjonalnego studia fotograficznego aby robić piękne zdjęcia potrawom. Dzisiaj nasze aparaty w telefonach robią doskonałej jakości zdjęcia, które w zupełności wystarczą. Jednak aby tak się stało jedną z najważniejszych rzeczy w tego typu fotografii jest światło. Oczywiście pomijamy tutaj sam wygląd potrawy, talerza oraz dodatków, o które należy zadbać. Zajmujemy się samymi technikaliami, chociaż i to jest istotne. Zobaczcie zdjęcie poniżej, które wydaje się Wam bardziej apetyczne?

Jeśli zwrócicie uwagę na nie oba zdjęcia są w zasadzie dość podobne, nawet ściereczki w tle są takie same. Jednak to co je różni to kompozycja, po prawej stronie jest dużo bardziej zadbana, potrawa nie zabiera całej przestrzeni, a odsłania trochę tła, taki zabieg dobrze się sprawdza. A drugą rzeczą jest światło. Potrawa na zdjęciu po prawej stronie oświetlona jest równomiernie. Po makaronie na zdjęciu po lewej stronie widać natomiast, że źródło światła pochodzi od strony aparatu i bardziej doświetla front, a tył jest już ciemny.

Jeśli zadbasz właśnie o światło i kompozycję to wystarczy aby Twoje zdjęcia zrobione nawet telefonem zwojowały Internet.

Jak stworzyć idealną kompozycję?

Jedną rzecz już zasugerowaliśmy. Warto aby potrawa nie zajmowała całego kadru zdjęcia, a odsłonić na niej można trochę tła, które również powinno być interesujące. Kawałki warzyw, ściereczka, sztućce. To wszystko może ożywić fotografię. Najłatwiej jest się tego nauczyć przeglądając ciekawe zdjęcia potraw i próbując je naśladować. Poniżej zebraliśmy dla Was kilka inspiracji do przejrzenia, a następnie zajmiemy się świetnym domowym trikiem na oświetlenie zdjęcia

Jak dobrze doświetlić zdjęcie w domowych warunkach

Aby zdjęcie było równo oświetlone bez zbędnych cieni stosuje się coś takiego jak whitebox. Jest to biała skrzynka na zewnątrz, której umieszcza się oświetlenie. Wtedy światło przechodząc przez nią jest dużo miększe i rozproszone równo oświetlając obiekt.

Jak coś takiego zrobić w domu? Wystarczy wykorzystać biały papier i niepotrzebny karton. Musimy jedynie pamiętać aby lampka, która użyjemy była jak najmocniejsza i dawała białe światło. Przykład ze zdjęcia jest całkiem ciekawy, ale warto zrobić większą konstrukcję.

Najlepiej aby boki również były z papieru i znajdowały się tam dodatkowe źródła światła. Oczywiście pomysł możecie modyfikować, a na początek zrobić coś takiego aby przekonać się jaką różnicę daje takie rozwiązanie podczas robienia zdjęć.

Podobne artykuły