Jak zrobić wkład do znicza samodzielnie?

DIY Data publikacji: 2022-10-27

W tym roku ceny zniczy są naprawdę wysokie. To sprawia, że wiele osób staje przed dylematem zakupu nowych zniczy lub przywrócenia świeżości starym, które znajdują się już na grobie. Jeśli zdecydujemy się na to drugie rozwiązanie, będziemy musieli kupić do nich nowe wkłady. Tutaj również możemy zaoszczędzić robiąc je samodzielnie. W tym artykule podpowiemy Wam, jak wykonać wkłady do zniczy.

Czego będziemy potrzebować do wykonania wkładów do zniczy?

Jeśli posiadamy stare plastikowe wkłady, to mogą one nam się przydać do ponownego wypełnienia. Warto więc nie wyrzucać ich, a zabrać je ze sobą do domu. Jeśli ich nie mamy, to nie jest to problemem. Możemy do tego celu wykorzystać słoiczki, puszki oraz inne pojemniki, które z pewnością znajdziemy w domu. Ich średnica musi jednak pozwolić na umieszczenie ich wewnątrz znicza.

Do wykonania własnych wkładów do zniczy będziemy również potrzebować wosku lub parafiny. Koszt zakupu parafiny do świec na portalach aukcyjnych to ok. 22 zł za 1 kg. Wykorzystać możemy również resztki starych świec, które wystarczy stopić.

Oczywiście potrzebne będą nam też knoty. Również kupimy je w Internecie. Za 100 knotów o długości 15 cm zapłacimy ok. 15 zł. Taka ilość posłuży nam przez długie lata.

Ostatni niezbędny element to naczynie, w którym będziemy mogli roztopić parafinę. Jeśli posiadacie już wszystkie niezbędne produkty, możecie przejść do przygotowania domowych wkładów do zniczy.

Jak zrobić wkłady do zniczy – krok po kroku

Przygotowanie domowych wkładów do zniczy zaczynamy od knotów, które przyklejamy na dnie wkładu, lub naczynia, które nam za niego posłuży. Górną część knota warto przywiązać do wykałaczki i oprzeć ją o brzeg naczynia. Dzięki temu podczas nalewania parafiny, knot pozostaje na samym środku wkładu.

Teraz przechodzimy do stopienia parafiny. Naczynie ustawiamy na kuchence, a następnie do środka wrzucamy parafinę lub wosk. Roztapiamy go na małym ogniu, aż stanie się całkowicie płynny. Wówczas możemy wlać go do wkładu. Dzięki zabezpieczeniu knota, nie musimy się przejmować tym, że przechyli się lub zagnie. Jeśli jednak wcześniej go nie zabezpieczyliśmy, to podczas nalewania wosku, musimy przytrzymać go w pionie. Pamiętajcie, aby użyć rękawiczek chroniących przed oparzeniami.

Teraz pozostawiamy wkłady, aż wosk stężeje i na koniec przycinamy knoty na odpowiednią wysokość.

Podobne artykuły