Jak przechowywać leki po otwarciu? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta na temat przechowywania leków po otwarciu. Znajdziemy je w każdej ulotce informacyjnej. Warto też stosować się do ogólnych zasad.
To powinna być pierwsza czynność jaką zrobisz po otwarciu leku. Dlatego u mnie koło szafki, w której trzymam leki zawsze leży długopis albo mazak. Dzięki temu bez problemu sprawdzimy czy lek jeszcze się nadaje do spożycia nawet jeśli nie mamy samego pudełka. Dlatego datę wpisujemy na opakowaniu, które będziemy przetrzymywać. Jeśli masz zwyczaj wyrzucać pudełka po lekach, chociaż nie powinno się tego robić dopóki się nie skończą to napisz datę na np. butelce z lekiem.
Kolejna bardzo ważna zasada jak nie najważniejsza. Leki przechowujemy zawsze poza zasięgiem dzieci. Niektórzy trzymają je w szafce w kuchni, ja akurat trzymam je w szufladzie w szafie gospodarczej. Szuflada jest na tyle wysoko, że żadne z dzieci nie jest w stanie jej samo otworzyć i coś z niej wyjąć.
Później im dziecko jest starsze łatwiej jest mu uzmysłowić, że jest to rzecz, której robić nie wolno. Z początku jednak musimy przeciwdziałać ograniczając dziecku dostęp do leków, które znajdują się w domu. Niektóre są na tyle kolorowe, że mogłoby wziąć je za cukierki, a to mogłoby być tragiczne w skutkach.
Z pomocą przychodzi tutaj Internet lub producent leku. Możecie też udać się do najbliższej apteki z lekiem i Pani udostępni Wam ulotkę do przeczytania. Najłatwiej jest jednak znaleźć ją w Internecie lub napisać do producenta leku, który praktycznie zawsze wyśle ją nam do wglądu.
Bardzo bogatą encyklopedię leków posiada internetowa apteka DOZ. najczęściej to właśnie tam trafiam gdy wpiszę nazwę leku i ulotka w Google. Znajdziemy w niej najważniejsze informacje, które trzeba znać czyli wskazania, dawkowanie i przeciwwskazania.
Większość leków należy przechowywać w zaciemnionym i suchym miejscu. Leki przechowujemy również w jego oryginalnym opakowaniu. Nie przesypujemy tabletek do własnego pojemnika do przechowywania. Najlepiej też przechowywać leki wraz z pudełkiem, na którym znajduje się data produkcji.
Leki powinny być również zabezpieczone przez zanieczyszczeniem i działaniem powietrza. To zazwyczaj gwarantuje oryginalne opakowanie, dlatego się go nie pozbywamy. W zależności od leku sposób przechowywania może się różnić. Niektóre potrzebują specyficznych warunków i muszą być przechowywane w lodówce. Jeśli jednak nie ma takiej informacji przechowywać należy je w temperaturze pokojowej czyli od 15 do 25 stopni.