Pracuj komfortowo, czyli jak urządzić domowe biuro?

Wnętrza Data publikacji: 15 lipca 2019

Wykonywanie obowiązków zawodowych w domu to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie. W obecnych czasach coraz częściej mamy możliwość pracy zdalnej, bez konieczności dojeżdżania do siedziby firmy. Również wielu freelancerów pracuje wyłącznie we własnych czterech ścianach. Aby móc wygodnie i skutecznie realizować swoje zadania, dobrze jest stworzyć miejsce, które sprzyja skupieniu i zapewnia komfort pracy. W tym celu warto wygospodarować odpowiednią przestrzeń biurową w swoim domu lub mieszkaniu.

Domowe biuro w osobnym pokoju

Jeśli masz duże mieszkanie lub dom, wygodną opcją będzie urządzenie domowego biura w osobnym pokoju. Zapewni to konieczny spokój oraz umożliwi ustawienie wszystkich mebli i akcesoriów niezbędnych do pracy.

Urządzając gabinet, pomyśl przede wszystkim o tym, jakie wyposażenie będzie Ci potrzebne do wykonywania obowiązków zawodowych. Warto zadbać również o detale, które przydadzą się ze względu na specyfikę pracy. W każdym domowym biurze podstawą jest jednak odpowiednie biurko komputerowe. Jeżeli w gabinecie masz mało miejsca, warto zdecydować się na model z wieloma przydatnymi szufladami i szafkami pod blatem. To pozwoli zaoszczędzić wiele miejsca, a dodatkowo umożliwi Ci łatwy dostęp do wszystkich rzeczy.

Nie mniej ważne jest, by zadbać o wygodny fotel biurowy, który zagwarantuje ergonomiczną pozycję do wielogodzinnej pracy przy biurku. Nie należy zapominać także o odpowiednim oświetleniu. Dobrym pomysłem jest ustawienie stanowiska pracy pod oknem, przy jednoczesnym zadbaniu o odpowiednią lampkę na biurko. Dodatkowe źródło światła umożliwi pracę w pochmurne dni lub wieczorami. Większe gabinety warto wyposażyć w odpowiednie komody i regały, gdzie z powodzeniem zmieścimy teczki, segregatory czy sprzęty elektroniczne, np. drukarkę. Jeśli chodzi o styl, w domowym biurze postaw na minimalizm. Rezygnacja z wielu dodatków pozwoli uniknąć rozproszenia podczas pracy.

Domowe biuro wydzielone w salonie

W przypadku, gdy nie posiadasz osobnego pomieszczenia, konieczne może okazać się urządzenie domowego biura w salonie. Wystarczy właściwie zaaranżować przestrzeń, by zapewnić sobie odpowiednio dużo miejsca do pracy, a zarazem nie zmienić funkcjonalności salonu. Rozważ wykorzystanie narożnego biurka komputerowego, a zamiast dużych regałów do przechowywania potrzebnych materiałów, wykorzystaj półki ścienne lub niewielkie kontenerki.

Decydując się na urządzenie biura w pokoju dziennym, warto zadbać o zachowanie harmonii obu stref. Kupując dodatkowe elementy wyposażenia, staraj się aby korespondowały one ze stylem pozostałej części salonu – możesz na przykład wybrać meble z tej samej kolekcji. Kupując fotel do biura urządzonego w pokoju dziennym, postaw na nieco mniej gabinetową wersję. Komfortowe krzesła z miękkim obiciem w zupełności wystarczą by utrzymać wygodną pozycję ciała podczas pracy. Jednocześnie ich wybór jest tak duży, że z łatwością dopasujesz je do reszty pomieszczenia.

Jeżeli zależy Ci na oddzieleniu część biurowej od strefy dziennej, możesz z powodzeniem wykorzystać do tego otwarte regały lub składane, ażurowe parawany.

Odpowiednio zorganizowane biuro w domu jest miejscem, które doskonale nadaje się do codziennej pracy. Zapewnia komfort, spokój, a także możliwość indywidualnego urządzenia przestrzeni. Nawet w niewielkim mieszkaniu przy odrobinie zaangażowania możesz efektywnie wykonywać obowiązki zawodowe. W dodatku po „wyjściu z pracy” w kilka sekund zasiądziesz na wygodnej kanapie we własnym salonie.

Advertisement

Podobne artykuły