Niewłaściwie zaprojektowane oświetlenie może niekorzystnie wpłynąć na osiągnięty efekt aranżacyjny. Urządzając mieszkanie, warto więc skupić się nie tylko na doborze kolorów ścian i podłóg, mebli czy dodatków. Jak zatem zaplanować oświetlenie w mieszkaniu i jakie lampy wybrać do poszczególnych pomieszczeń? Podpowiadamy!
Oświetlenie w mieszkaniu pełni dwie istotne funkcje – z jednej strony stanowi dopełnienie aranżacji, ale z drugiej musi zapewniać bezpieczne poruszanie się po pomieszczeniach. Odpowiadając na pytanie, jakie oświetlenie do mieszkania wybrać, należy też wskazać na jego podstawowe rodzaje. Są to:
Chcąc dowiedzieć się, jak dobrać oświetlenie do mieszkania, warto także bliżej poznać pojęcie strefowości. Wiedza ta okaże się szczególnie przydatna w mieszkaniach, w których znajdują się otwarte przestrzenie. Jako że łączą one funkcje kilku pomieszczeń, oświetlenie w pokoju powinno podkreślać charakter i przeznaczenie każdej strefy.
Ważna jest jednak nie tylko funkcjonalność, ale również estetyka. Zatem zastanawiając się, jak dobrać lampy do salonu i jadalni, które nierzadko są też połączone z kuchnią, zwróć uwagę, by ich design był utrzymany w podobnym stylu. Zdaniem projektantów, powinno się unikać kilku przykuwających uwagę źródeł światła. Jeśli więc interesuje Cię, jak dobrać oświetlenie, spróbuj wyznaczyć jedną dominantę, która będzie określać charakter pomieszczenia – pozostałe elementy natomiast będą stanowić jej dopełnienie.
Chcesz wiedzieć, jakie lampy do salonu sprawdzą się najlepiej? W pierwszej kolejności wybierz oświetlenie główne – do tej roli idealnie nadają się lampy sufitowe. Dzięki ich ogromnej różnorodności, łatwo dopasujesz je do stylu pomieszczenia. Na przykład w salonie skandynawskim pięknie prezentować się będzie model z elementami drewnianymi, a we wnętrzach industrialnych – lampy sufitowe czarne.
Istotne jest nie tylko to, jak dobrać oświetlenie do salonu, ale także gdzie powiesić lampy. Standardowo montuje się w centralnym punkcie sufitu, ale nie trzeba się tej reguły trzymać kurczowo – z powodzeniem lampę możesz zawiesić również nad stolikiem kawowym. W salonie nie powinno też zabraknąć oświetlenia dodatkowego i dekoracyjnego – lampy podłogowej przy fotelu czy lampki stołowej na stoliku w kąciku wypoczynkowym.
Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym prawidłowe oświetlenie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo pracy. Jakie lampy do kuchni będą optymalnym wyborem? Projekt oświetlenia powinien uwzględniać główne źródło światła – bez względu na to, czy kuchnia jest zamknięta, czy otwarta na salon. Świetną propozycją będą tu lampy sufitowe i plafony do kuchni. Natomiast w trosce o bezpieczeństwo, ale także mając na uwadze komfort pracy, należy zadbać o odpowiednie doświetlenie strefy roboczej – blatów, stołu, kuchenki czy zlewu. Do tego zadania nadają się nowoczesne lampy halogenowe do montażu pod szafkami kuchennym lub halogeny nad zabudową.
W sypialni, tak jak w innych pomieszczeniach, funkcję oświetlenia głównego może z powodzeniem pełnić lampa sufitowa lub wisząca. W zależności od stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze, może to być nowoczesny plafon o prostym designie lub luksusowy żyrandol, zdobiony mieniącymi się elementami. A jakie oświetlenie do małej sypialni sprawdzi się jako dodatkowe i dekoracyjne? Znakomitym wyborem będą lampki ustawione na stolikach nocnych lub kinkiety zamontowane nad wezgłowiem łóżka.
To, jakie lampy do łazienki dobierzesz, ma istotny wpływ na panującą w pomieszczeniu atmosferę. Powinna ona sprzyjać odprężeniu, dlatego oprócz głównego źródła światła, należy pamiętać o oświetleniu dodatkowym i dekoracyjnym. Dla zwiększenia funkcjonalności, w projekcie warto uwzględnić lampy nad lub po bokach lustra. Popularnym rozwiązaniem są również lampki LED zamontowane na brzegach mebli, we wnękach czy zakamarkach, które doświetlają je, a zarazem nadają wnętrzu pożądany klimat.