Jak rozplanować oświetlenie w mieszkaniu? 7 żelaznych zasad

Wnętrza Data publikacji: 25 lutego 2022

Niewłaściwie zaprojektowane oświetlenie może niekorzystnie wpłynąć na osiągnięty efekt aranżacyjny. Urządzając mieszkanie, warto więc skupić się nie tylko na doborze kolorów ścian i podłóg, mebli czy dodatków. Jak zatem zaplanować oświetlenie w mieszkaniu i jakie lampy wybrać do poszczególnych pomieszczeń? Podpowiadamy!

Oświetlenie do mieszkania – najważniejsze zasady

Oświetlenie w mieszkaniu pełni dwie istotne funkcje – z jednej strony stanowi dopełnienie aranżacji, ale z drugiej musi zapewniać bezpieczne poruszanie się po pomieszczeniach. Odpowiadając na pytanie, jakie oświetlenie do mieszkania wybrać, należy też wskazać na jego podstawowe rodzaje. Są to:

  • oświetlenie główne – jego funkcją jest oświetlenie całego pomieszczenia, stąd w tym celu najczęściej wykorzystuje się lampy sufitowe i plafony LED;
  • oświetlenie dodatkowe – jego zadaniem jest doświetlenie wybranych stref mieszkania, na przykład roboczych blatów kuchennych. W tej roli sprawdzają się między innymi lampki punktowe, kinkiety czy lampy stojące;
  • oświetlenie dekoracyjne – uzupełnia aranżację, podkreśla jej charakter i wprowadza do wnętrza pożądany klimat. Może jednocześnie pełnić funkcję oświetlenia dodatkowego.

Chcąc dowiedzieć się, jak dobrać oświetlenie do mieszkania, warto także bliżej poznać pojęcie strefowości. Wiedza ta okaże się szczególnie przydatna w mieszkaniach, w których znajdują się otwarte przestrzenie. Jako że łączą one funkcje kilku pomieszczeń, oświetlenie w pokoju powinno podkreślać charakter i przeznaczenie każdej strefy.

Ważna jest jednak nie tylko funkcjonalność, ale również estetyka. Zatem zastanawiając się, jak dobrać lampy do salonu i jadalni, które nierzadko są też połączone z kuchnią, zwróć uwagę, by ich design był utrzymany w podobnym stylu. Zdaniem projektantów, powinno się unikać kilku przykuwających uwagę źródeł światła. Jeśli więc interesuje Cię, jak dobrać oświetlenie, spróbuj wyznaczyć jedną dominantę, która będzie określać charakter pomieszczenia – pozostałe elementy natomiast będą stanowić jej dopełnienie.

Jakie oświetlenie do salonu?

Chcesz wiedzieć, jakie lampy do salonu sprawdzą się najlepiej? W pierwszej kolejności wybierz oświetlenie główne – do tej roli idealnie nadają się lampy sufitowe. Dzięki ich ogromnej różnorodności, łatwo dopasujesz je do stylu pomieszczenia. Na przykład w salonie skandynawskim pięknie prezentować się będzie model z elementami drewnianymi, a we wnętrzach industrialnych – lampy sufitowe czarne.

Istotne jest nie tylko to, jak dobrać oświetlenie do salonu, ale także gdzie powiesić lampy. Standardowo montuje się w centralnym punkcie sufitu, ale nie trzeba się tej reguły trzymać kurczowo – z powodzeniem lampę możesz zawiesić również nad stolikiem kawowym. W salonie nie powinno też zabraknąć oświetlenia dodatkowego i dekoracyjnego – lampy podłogowej przy fotelu czy lampki stołowej na stoliku w kąciku wypoczynkowym.

Jakie oświetlenie do kuchni?

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym prawidłowe oświetlenie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo pracy. Jakie lampy do kuchni będą optymalnym wyborem? Projekt oświetlenia powinien uwzględniać główne źródło światła – bez względu na to, czy kuchnia jest zamknięta, czy otwarta na salon. Świetną propozycją będą tu lampy sufitowe i plafony do kuchni. Natomiast w trosce o bezpieczeństwo, ale także mając na uwadze komfort pracy, należy zadbać o odpowiednie doświetlenie strefy roboczej – blatów, stołu, kuchenki czy zlewu. Do tego zadania nadają się nowoczesne lampy halogenowe do montażu pod szafkami kuchennym lub halogeny nad zabudową.

Jakie lampy do sypialni?

W sypialni, tak jak w innych pomieszczeniach, funkcję oświetlenia głównego może z powodzeniem pełnić lampa sufitowa lub wisząca. W zależności od stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze, może to być nowoczesny plafon o prostym designie lub luksusowy żyrandol, zdobiony mieniącymi się elementami. A jakie oświetlenie do małej sypialni sprawdzi się jako dodatkowe i dekoracyjne? Znakomitym wyborem będą lampki ustawione na stolikach nocnych lub kinkiety zamontowane nad wezgłowiem łóżka.

Jakie oświetlenie do łazienki?

To, jakie lampy do łazienki dobierzesz, ma istotny wpływ na panującą w pomieszczeniu atmosferę. Powinna ona sprzyjać odprężeniu, dlatego oprócz głównego źródła światła, należy pamiętać o oświetleniu dodatkowym i dekoracyjnym. Dla zwiększenia funkcjonalności, w projekcie warto uwzględnić lampy nad lub po bokach lustra. Popularnym rozwiązaniem są również lampki LED zamontowane na brzegach mebli, we wnękach czy zakamarkach, które doświetlają je, a zarazem nadają wnętrzu pożądany klimat.

Podobne artykuły