Nie powinniście nigdy odpowiadać gdy ktoś zadzwoni i zapyta „Czy mnie słychać?”

Kategoria: Lifestyle
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2018-01-28

Gdy będzie do ciebie dzwonił nieznany numer, rozmowa będzie dziwna, a do tego ktoś usilnie będzie się starał wydobyć od ciebie odpowiedź w formie „tak” to uważaj, może to być oszust!

Jak wygląda oszustwo?

Oszust dzwoni do nas i prowadzi pozornie niewinną rozmowę, może podszywać się np. pod urzędnika pocztowego. Rozmowa będzie zależała od tego jak dobrze nas zna, numer mógł przecież znaleźć na portalu społecznościowym i wiedzieć jak mamy na nazwisko i gdzie pracujemy.

Może też spróbować się tego od nas dowiedzieć np. mówiąc, że dzwoni z poczty, ma paczkę, na której jest tylko numer telefonu i do kogo się dodzwonił. Najważniejsze jest jednak bardzo niewinne pytanie „Czy Pani mnie słyszy?”.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Chodzi dokładnie o uzyskanie od nas odpowiedzi w formie „tak”.  Rozmowa oczywiście jest nagrywana, a nagranie potem zostanie odpowiednio zmodyfikowane aby wyglądało to na zawarcie ustnej umowy przez telefon.

Nawet ciężko jest przed tym się bronić gdy nie mamy własnego nagrania. Oszuści przecież posiadają dowód w formie nagrania rozmowy telefonicznej. Nawet nasze bilingi potwierdzają, że w tym czasie przeprowadziliśmy rozmowę z tym numerem telefonu.

Jak się przed tym bronić?

Po prostu radzę uważać na to z kim rozmawiamy i czy rozmowa nie wydaje się być podejrzana. Warto również nagrywać każdą rozmowę. Jeśli macie telefon z Androidem bardzo prosto możemy to zrobić korzystając z aplikacji ACR.

Nagrywanie rozmów – ACR

Jak działa ACR?

Możemy go ustawić aby automatycznie zaczynał nagrywać każde połączenie, które wykonujemy. Następnie sam je zapisze w pamięci telefonu. Polecam ten folder zsynchronizować w jakiejś chmurze np. Dropbox i wtedy w programie ustawić automatyczne usuwanie nagrań starszych niż 30 dni by nie zapychać pamięci telefonu.

Dzięki temu mamy pełną historię prowadzonych połączeń telefonicznych nawet z kilku lat. Oprócz takich sytuacji jak to oszustwo przydaje się to również w codziennym życiu.

Gdy czasami dzwoni ktoś załatwić jakąś sprawę, albo ja coś załatwiam to nie muszę starać się zapamiętać wszystkiego co mówi np. daty spotkania, pełnego adresu czy jakiejś innej informacji. Gdy zapomnimy wystarczy odtworzyć sobie nagranie i gotowe :)

 

Podobne artykuły