30 września 2019

Co powinno się znaleźć w warsztacie domowym?

Niektórym może się wydawać, że domowy warsztat to niepotrzebna fanaberia – wszak żyjemy w kapitalizmie, wolny rynek pozwala nam w każdej chwili kupić nowy sprzęt, gdy stary się zepsuje lub uszkodzi. Jest to bardzo popularne podejście do rzeczywistości: nie jest jednak jedyne. Warto zapoznać się z alternatywami.

Naprawianie przedmiotów codziennego użytku jest coraz bardziej popularne. Trend ten wynika ze zmęczenia konsumentów sprzętem słabej jakości psującym się zaraz po okresie gwarancyjnym. Pozwala nie tylko na oszczędności finansowe, ale również środowiskowe – naprawiając i odnawiając przedmioty zamiast je wyrzucać ograniczamy ilość produkowanych przez nas odpadów, co niewątpliwie dobrze wpływa na środowisko naturalne.

Powodów do założenia domowe warsztatu może być wiele i oczywiście nie każdy się na taki krok zdecyduje, jest to jednak opcja naprawdę warta zastanowienia. Jak to jednak zrobić? Od czego zacząć, jaki sprzęt kupić czy zgromadzić? Jak zorganizować przestrzeń? Na te i podobne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym poradniku.

Nie ma sensu od razu kupować wielu specjalistycznych narzędzi. Tak, pistolet na gwoździe, lutownica, a nawet betoniarka to z pewnością bardzo przydatne maszyny, jednak… nie każdemu będą potrzebne. Pistolet na gwoździe przyda się chyba tylko temu, kto sam chce obić kanapę tkaniną tapicerską. Z urządzeń elektrycznych do naprawdę niezbędnych należy chyba tylko wiertarka, jednak nie ma co szaleć – zwykła wiertarka udarowa wystarczy do zaspokojenia potrzeb każdego przeciętnego majsterkowicza.

Jeśli chodzi o narzędzia mniejszego kalibru, warto zainwestować w zestaw śrubokrętów o różnych końcówkach (płaskich, krzyżakowych i imbusowych), a także zestaw kluczy nasadowych, płaskich i takich z wymiennymi końcówkami. Narzędzia te można kupić w gotowych zestawach lub też kompletować je osobno. Ponadto przyda nam się – niezależnie od tego, co konkretnie chcemy robić – młotek ślusarski, kombinerki, poziomica i miarka. Oczywiście ołówek – te kreślarskie zostawiają dużo lepszy ślad na różnych powierzchniach, nie jest więc fanaberią zakup specjalistycznego ołówka. Do tego oczywiście wszelkie gwoździe i śruby, a także wkręty i kołki, jeśli uznamy je za konieczne.

Poza skrzynkami na narzędzia istnieją inne metody przechowywania narzędzi. Choć skrzynki pozwalają zmieścić dużo narzędzi na małej przestrzeni, to niekoniecznie zapewniają do nich swobodny dostęp. Inaczej ma się sprawa z gablotami narzędziowymi – producenci tego typu wyposażenia starają się zbalansować niewielki rozmiar mebla z funkcjonalnością, to jest możliwością łatwego sięgnięcia po różne narzędzia.

Jeżeli nie dysponujemy dużym osobnym pomieszczeniem, które możemy przeznaczyć na warsztat, musimy postawić na mobilność i kompaktowość. Warto rozważyć zakup mebli warsztatowych na zamówienie – projektowanie własnych stołów, szaf, gablot i regałów pozwoli dobrać je w kształtach i rozmiarach optymalnych dla naszych potrzeb i możliwości. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć optymalnym wykorzystaniem przestrzeni i szerokimi horyzontami działania w domowym warsztacie.