PALENISKO W OGRODZIE – prosty w wykonaniu pomysł DIY

DIY Data publikacji: 28 kwietnia 2018

Palenisko w ogrodzie to tańsza alternatywa dla grilla. Jego wykonanie jest prostsze i mniej kosztowne. Dzisiaj przedstawimy Wam jeden z takich pomysłów, który zajmie Wam nie więcej niż kilka godzin.

Potrzebne rzeczy

  • 40 pełnych cegieł
  • szpadel
  • kamienie

Pełne cegły kupimy za ok. 1zł za sztukę. Dlatego koszt samych cegieł wyniesie ok. 40 zł. Worek kamieni pilnych o wadze 5kg kupimy za ok. 9 zł. Tutaj jeden worek powinien wystarczyć. Szpadel zakładamy, że każdy kto ma już ogród posiada więc całkowity koszt wykonania takiego paleniska powinien zamknąć się w kwocie 50 zł. Za takie pieniądze ciężko kupić dobrego grilla, a możecie mieć palenisko przy którym spędzicie miły wieczór z ze znajomymi i rodziną piekąc kiełbaski.

Wykonanie

Oto jak nasza konstrukcja będzie wyglądać. Warto ją sobie rozłożyć na ziemi, a następnie obrysować dookoła bo takiej wielkości otwór w ziemi będziemy musieli wykopać. Możecie to zrobić jakąś starą farbą w sprayu lub wbić dookoła patyki i połączyć je nitką.

Teraz należy wykopać dziurę w ziemi na głębokość 38 cm. Czemu akurat tyle? Zobaczcie na zdjęcie powyżej. Składa się na to wysokość dwóch cegieł, które są wykończeniem oraz długość cegieł, które są ściankami. Standardowo cegła ma 6,5 cm wysokości i 25 cm długości.

Konstrukcja jest bardzo prosta. Najpierw na dnie układamy cegły płasko, a następnie obok nich pionowe ścianki. Cegły dociskamy do ziemi aby się nie przewracały, dobrze gdy lekko w nią wejdą. Przerwy wypełniamy kamieniami polnymi, a na końcu wykańczamy górę cegiełkami ułożonymi w okrąg. Oczywiście można by to zrobić ładniej podcinając je pod kątem, ale nam zależy na prostocie wykonania. Palenisko jest już gotowe i można z niego korzystać. To czego będziemy teraz potrzebować to podpałka oraz suche drewno.

Jak zrobić podpałkę

Podpowiemy Wam jeszcze jak zrobić własną podpałkę do paleniska. Jest to bardzo proste, będziemy potrzebować tylko dwóch rzeczy.

  • waciki kosmetyczne
  • świeczka woskowa

Przygotowanie

  1. Wosk rozpuść w kąpieli wodnej
  2. Zamocz w nim płatki kosmetyczne
  3. Gdy nasiąkną wyjmij je i odstaw aby wyschły
  4. Podpałka jest już gotowa!

Źródło artykułu: http://tuffguardhose.com/2014/07/14/stepbystep-build-fire-pit-2/

Podobne artykuły