Ogrzewasz węglem lub gazem? Szykuje się nowy podatek. Jak go uniknąć?

Finanse domowe Data publikacji: 27 marca 2023

Na początek musimy Wam wyjaśnić, czym jest system ETS. System ETS (Emissions Trading System) Unii Europejskiej to system handlu emisjami gazów cieplarnianych (GHG) w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla (CO2) i innych gazów cieplarnianych. System ten jest częścią strategii UE mającej na celu walkę ze zmianami klimatu i realizację jej zobowiązań wynikających z Porozumienia Paryskiego.

Nowy podatek, który szykuje się dla użytkowników kotłów opalanych gazem lub węglem, jest następstwem systemu ETS 2. ETS 2 wchodzi w życie od 1 stycznia 2027 roku i będzie dotyczył też opłat od emisji budynków, które uwalniają CO2 do atmosfery. Dotyczy to również nas, jeśli opalamy swoje domy węglem lub gazem.

Nie wiadomo, ile on wyniesie. Według muratorplus.pl, jest mowa o 45 euro za tonę CO2. Ile taki dom emituje CO2 rocznie? Zależy to od wielu czynników. Według vaillant-partner.pl, dom o powierzchni 120 m2, dobrze izolowany cieplnie może wyemitować 3140 kg CO2 rocznie w przypadku kotła kondensacyjnego oraz 7329 kg CO2 rocznie w przypadku kotła na ekogroszek, ale przy ogrzewaniu ciepłej wody prądem.

45 euro to obecnie ok. 210 zł. Można by więc założyć, że w pierwszym przypadku koszt roczny użytkowania pieca gazowego mógłby wzrosnąć o ok. 660 zł, a w drugim o ok. 1540 zł. To jednak tylko szacunki i nie wiemy dokładnie, jak ostatecznie będzie to wyglądać. Wiadomo jednak, że ETS 2 będzie miał wpływ na ceny surowców kopalnianych. Według muratorplus.pl, wzrost ceny gazu mógłby wynieść ok. 20%, a w przypadku węgla jeszcze więcej.

Jak ustrzec się przed tym podatkiem?

Legaartis.pl proponuje, aby zastanowić się nad zmianą ogrzewania na bardziej ekologiczne. Zeroemisyjność budynku pozwoliłaby uniknąć nam tej dodatkowej opłaty. Mogą to być np. pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Warto wspomnieć, że istnieją programy, z których możemy uzyskać finansowanie na takie rozwiązania np. „Czyste powietrze”.

Według bithub.pl, nowy podatek mógłby dotyczyć nawet 8 milionów Polaków! To naprawdę duża liczba osób, która korzysta z pieców gazowych i na węgiel.

  • https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/bedzie-nowy-podatek-od-ogrzewania-lepiej-zmien-kociol-jesli-masz-na-wegiel-lub-gaz-aa-nocf-3NLF-mpW1.html
  • https://legaartis.pl/blog/2023/03/26/zapowiedziano-nowy-podatek-od-ogrzewania-lepiej-wymien-kociol-jesli-masz-na-wegiel-lub-gaz/
  • https://bithub.pl/gospodarka/szykuje-sie-nowy-podatek-ale-jest-jeszcze-troche-czasu-zeby-go-uniknac/

Podobne artykuły