Odbicie w lustrze czy zdjęcie. Co bardziej odzwierciedla nasz wygląd?

Lifestyle Data publikacji: 06 kwietnia 2021

Zapewne większość z nas dochodzi do podobnych wniosków. Gdy widzimy swoje odbicie w lustrze, mamy wrażenie, jakbyśmy patrzyli na inną osobę niż ta ze zdjęcia. Jak widzą nas inni ludzie? Jak naprawdę wyglądamy. Czy odbicie w lustrze odzwierciedla nasz wygląd? A może jednak wyglądamy tak jak na zdjęciach? Postaramy się znaleźć odpowiedź na te pytania. 

Czy wyglądam tak jak na zdjęciach?

Wiele osób zastanawia się: „Czy wyglądam tak jak na zdjęciach?”. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Najpierw musimy się zastanowić nad aspektem psychologicznym. Kiedy najczęściej patrzysz w lustro? No właśnie, to jest kluczowe. Najczęściej nasze odbicie w lustrze widzimy w domu, w bezpiecznym środowisku, w którym czujemy się naturalnie. Pozycja naszego ciała jest rozluźniona, nie próbujemy wypaść dobrze. To wszystko sprawia, że widzimy prawdziwą wersję siebie. Zdjęcia zazwyczaj wykonywane są przez fotografa. Jesteśmy na to przygotowani i staramy się wyglądać jak najlepiej. Przez to nie jesteśmy naturalni. Zupełnie inaczej jest ze zdjęciami robionymi znienacka.

Perspektywa i kąt.

Nasze odbicie w lustrze widzimy zazwyczaj z tej samej perspektywy i pod tym samym kątem. Przyzwyczailiśmy się do widoku naszej twarzy i sylwetki w konkretnej pozycji. Trzeba też pamiętać, że żadna twarz nie jest symetryczna. Zdjęcia często ukazują ją w różnym kącie i z różnych stron. Na co dzień nie widzimy się w takich pozycjach. Fotograf stara się dobrać idealną perspektywę, ale dla nas jest ona zupełnie nowa. To właśnie dlatego często patrzymy na zdjęcia i widzimy inną osobę.

Czy oświetlenie ma znaczenie?

W zależności od oświetlenia mamy też różną temperaturę. Nasze odbicie w lustrze nie oddaje tego w pełni. Mózg dokonuje pewnych poprawek i nie dostrzegamy tych różnic. Zobaczymy to, do czego przywykliśmy. Zdjęcie ukazuje światło takim, jakie ono jest. Dodatkowo fotograf może dostosowywać ustawienie oraz edytować zdjęcia. To często zupełnie zmienia nasz wygląd. Trzeba pamiętać, że oświetlenie ma ogromny wpływ na naszą twarz na zdjęciu. Może ukryć lub uwypuklić pewne niedoskonałości. 

Na czym skupia się nasz wzrok?

Kiedy patrzymy na odbicie w lustrze, to bardzo często skupiamy się na jednej, konkretnej części naszego ciała. Ciężko nam spojrzeć na całokształt. Patrząc na zdjęcie, widzimy całą sylwetkę i zazwyczaj wtedy dostrzegamy rzeczy wcześniej niewidoczne. Patrząc na odbicie w lustrze, nie zwrócimy uwagi na zgarbienie czy dziwne ułożenie nóg. Zdjęcie oddaje to wszystko na jednej klatce. 

Lustrzane odbicie.

W lustrzanym odbiciu widzimy tę wersję siebie, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Zawsze to samo ułożenie, podobny kąt, naturalność. Zdjęcie może oddawać to, jak widzą nas inni, ale musimy pamiętać o zmianach, jakie zachodzą w naszym zachowaniu, gdy widzimy aparat. Jeżeli zdjęcie byłoby zrobione w sytuacji naturalnej, to może być najlepszym odzwierciedleniem naszego wyglądu. 

Lustra w sklepach.

To jest bardzo ciekawe zagadnienie, które wymaga rozwinięcia. Często, gdy idziemy do sklepu odzieżowego, to w odbiciu w lustrze zauważamy pewne zmiany. Nie wyglądamy tak jak w lustrze w naszym domu. Z czego to wynika? Bardzo często lustra ustawione w przymierzalniach mają zmieniać kąt, jednocześnie poprawiając nasz wygląd. Możemy wydawać się szczuplejsi i wyżsi. Dodatkowo mała przestrzeń uniemożliwia nam odsunięcie się i spojrzenie na sylwetkę w całości. Światło też ma ogromne znaczenie. Może w sprytny sposób zmieniać nasz wygląd. To wszystko ma na calu skłonić nas do zakupów. Później okazuje się, że w domu te same ubrania leżą na nas zupełnie inaczej, często dużo gorzej.

Odbicie w lustrze a zdjęcia.

Zatem podsumujmy odbicie w lustrze a zdjęcia. Co lepiej odzwierciedla nasz wygląd? Odbicie w lustrze jest zawsze bardzo podobne. Ustawiamy się w ten sam sposób i ciężko nam spojrzeć na całokształt. Musimy pamiętać, że inni ludzie widzą nas z wielu różnych perspektyw. Zdjęcie jest w stanie to oddać, ale podczas zdjęć nie zachowujemy się do końca naturalnie. Czy zdjęcia zrobione z „ukrycia” to dobre zwierciadło? Wydaje się, że tak. Oczywiście musimy też wziąć pod uwagę sprzęt, światło i ewentualny retusz.

W kwestii fotografii zobacz jeszcze filmik poniżej. Pokazuje on, jak bardzo ogniskowa obiektywu ma wpływ na zdjęcie i jak zmienia się choćby nasza twarz.

Podobne artykuły