Nowy wirus na Facebook i Messenger – jak go usunąć?

Technologie Data publikacji: 23 sierpnia 2017

Wczoraj tj. 23 sierpnia 2017 wirus zaatakował z dosyć dużą siłą użytkowników Facebooka oraz Messenger. Zasada jego ataku jest bardzo prosta, wystarczy, że jeden użytkownik zostanie zainfekowany, a bez jego wiedzy zostaną wysyłane wiadomości do innych jego znajomych.

Gdy kolejna osoba kliknie link zostanie zainfekowana i zacznie wysyłać tę samą wiadomość do innych swoich znajomych. W ten sposób wirus rozprzestrzenia się i tworzy niewiarygodnie dużą skalę w bardzo prosty sposób, żerując jedynie na niewiedzy i zaufaniu użytkowników Facebooka. Przecież dostają wiadomość od znajomego raczej nie spodziewamy się, że jest to wirus.

Wirus Facebook Messenger

Gdy klikniemy w link w wiadomości od znajomego trafimy na stronę, która podszywa się pod serwis YouTube. Dodatkowo wiadomość zawiera nasze zdjęcie profilowe i jest podpisana naszym imieniem więc wzbudza to naszą ciekawość, dlaczego film z nami pojawił się na YouTube?

Na stronie okazuje się, że aby obejrzeć materiał musimy zainstalować rozszerzenie, którego nie mamy. Gdy je zainstalujemy nasz komputer zostanie zainfekowany.

Jak usunąć wirusa z Facebooka

Po pierwsze nie instalujcie żadnych podejrzanych dodatków do swoich przeglądarek. Zazwyczaj niczego oprócz tego co macie w przeglądarce nie potrzebujecie, a gdy jakaś strona nagle potrzebuje dodatku by odtworzyć coś, tym bardziej serwis, który odwiedzaliście nie raz jak np. YouTube to powinno wzbudzić to Waszą nieufność.

Gdy jednak jesteście zainfekowani nie będziecie o tym wiedzieć. Dlatego ważne jest aby jakiś znajomy Was poinformował więc jeśli i Wy dostaniecie taką wiadomość, powiedzcie mu o nim. Należy wtedy usunąć zainstalowany wcześniej dodatek. Warto również przeskanować swój komputer programem antywirusowym. Facebook zalecał z tego co pamiętam program ESET, też z niego korzystam.

Przede wszystkim trzeba też usunąć wiadomości, które wysłaliście do znajomych. Znajdziemy je w dzienniku aktywności na Facebooku.

Uwaga!

Jeśli jesteście zainfekowani wirusem dopóki nie usuniecie złośliwego rozszerzenia i nie przeskanujecie komputera programem antywirusowym starajcie się najlepiej w ogóle nie korzystać ze stron internetowych, w których musicie się logować (tym bardziej banku itd.).

Podobne artykuły