Nie używaj podkładów kolejowych w swoim ogrodzie!

Ogród Data publikacji: 05 czerwca 2021

Kilkukrotnie w Internecie spotkaliśmy się z pomysłem wykorzystania starych podkładów kolejowych jako utwardzenia podjazdu czy ścieżek w ogrodzie. Rozwiązanie to może i jest tańsze niż wybrukowanie kostką naszego podjazdu, ale jednocześnie jest dużo bardziej niebezpieczne.

Podkłady kolejowe są niebezpieczne dla zdrowia

Podkłady kolejowe są impregnowane olejem kreozotowym. Musza być trwałe ze względu na swoje przeznaczenie. Substancja ta jednak jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i działa rakotwórczo. Zatruwa również ziemię w naszym ogrodzie, w którym pewnie chcielibyśmy posadzić jakieś warzywa lub owoce.

Podkłady kolejowe są również uciążliwe w użytkowaniu. Podczas upałów uwalniają nieprzyjemny zapach. Dlatego stosowanie podkładów kolejowych w naszych ogrodach jest bardzo złym pomysłem. Co więcej – używanie oleju kreozotowego jest zabronione już od dawna w całej Unii Europejskiej.

Do tego jest również bardzo problematyczne, bo musielibyśmy potem w jakiś sposób je zutylizować, a nie jest to tanie. Nie każda firma zajmująca się odpadami zdecyduje się w ogóle od nas je odebrać. Dlatego wiele z nich lądowało w piecach, a podczas spalania do atmosfery uwalniały rakotwórcze substancje. Tak naprawdę nigdy nie powinny one trafić w nasze ręce, a powinny zostać zutylizowane.

Nie zawsze jednak się tak dzieje. Specjalnie bywają pozostawione w takim miejscu, aby można było je rozkraść. Następnie trafiają do ogłoszeń w Internecie czy na posesje osób, które składują je tam celem opału na zimę. Kwestię tą poruszał portal finanse.wp.pl, zauważając bardzo niebezpieczny trend wykorzystywania podkładów kolejowych, jako dekoracji w ogrodzie. Mogą one co prawda zachęcać swoja wytrzymałością do wykorzystania we własnym ogrodowym DIY, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne się stają. Tak naprawdę sami w swoim ogrodzie umieszczamy bombę z tykającym zegarem.

Podobne artykuły