Po co nerwy w zębach? Przez nie zęby nas bolą, ale czy to jedyna funkcja?

Lifestyle Data publikacji: 05 kwietnia 2018

Zastanawialiście się kiedyś po co nam nerwy w zębach? Oczywiście właśnie przez nie zęby nas bolą, więc na pewno muszą pełnić jakąś inną ważną funkcję oprócz sprawiania nam bólu i przypominania o wizycie u dentysty.

Nerwy w zębach sprawiają, że czujemy ból gdy zęby się psują. Jest to dla nas dość ważna informacja, która mobilizuje nas do dbania o stan naszego uzębienia. Nie jest to jednak ich jedyna funkcja i nie główna. Tak samo dzieje się gdy spożywamy zbyt zimne lub za ciepłe potrawy i mamy nadwrażliwość. Zęby wtedy również nas bolą i dzięki temu jesteśmy coraz bliżej prawdy.

Nerwy w zębach pełnią dwie ważne funkcje. Po pierwsze informują nasz mózg o tym jaka jest temperatura pokarmów, które spożywamy. Po drugie informują go o sile nacisku jaki stosujemy. Jeśli zwrócicie kiedyś na to uwagę, każdy pokarm w zależności od konsystencji żujemy dłużej lub krócej. Taka informacja do mózgu jest przekazywana między innymi przez zęby. Gdyby nie to, dużo częściej dochodziłoby do zadławień na wskutek nieprzeżutego odpowiednio pokarmu.

Podobne artykuły