Najlepsze sposoby na usunięcie zmechaceń z ubrań

Porady Data publikacji: 13 lutego 2022

Jak usunąć zmechacenia z ubrań? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z ulubioną koszulką, której przez zmechacenie nie możemy już zakładać na wyjścia. Małe kulki materiału, które powstają na ubraniach mogą być naprawdę denerwujące. Dlatego w tym artykule przedstawimy Wam kilka sposobów na to, jak je usunąć.

Jak usunąć zmechacenia z ubrań

Zmechacenia ubrań występują na wskutek tarcia. Dlatego najczęściej pojawiają się w okolicach pach oraz ud. Niekiedy jednak materiał potrafi mechacić się na całej powierzchni. Nie jest to szkodliwe dla ubrania, ale oczywiście nieestetycznie wygląda. Nasze ulubione części garderoby przestają wyglądać reprezentacyjnie i lądują na półce z rzeczami, które nosimy tylko po domu.

Możemy oczywiście każdą kuleczkę usunąć ręcznie i przywrócić blask ulubionej bluzce. Zajęłoby to nam jednak wieczność. Dlatego lepiej sięgnąć po inne sprawdzone sposoby.

Maszynka do usuwania zmechaceń

Golarka do tkanin to urządzenie, które potrzebujesz, jeśli masz problem z mechacącymi się ubraniami. Jest prosta w użyciu i praktyczna. Mały rozmiar sprawia, że możemy zabrać ją ze sobą w podróż. Pomoże nam w usunięciu zmechaceń na ubraniach. Wystarczy, że je ogolimy.

Najlepiej rozłożyć ubranie na płaskiej powierzchni. Świetnie sprawdzi się do tego deska do prasowania. Tkanina, którą będziemy golić powinna być rozciągnięta i pozbawiona fałdek. Następnie przejeżdżamy po niej włączoną golarką, która usunie zmechacenia. Trafią do specjalnego zbiorniczka wewnątrz urządzenia, który należy co jakiś czas opróżnić. W ten sposób ogolimy bluzki, swetry, koszulki, płaszcze, a nawet koce czy narzuty.

Usuwanie zmechaceń maszynką do golenia

Co jednak, gdy nie mamy pod ręką takiej maszynki? Wtedy możemy wykorzystać coś co znajdziemy w swojej łazience. Tą rzeczą jest zwykła maszynka, której używamy do depilacji. Wykorzystujemy oczywiście nieużywany wcześniej egzemplarz.

Ostrza maszynki skutecznie pomogą nam w pozbyciu się zmechaceń na ubraniu. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby rozłożyć odzież na prostej powierzchni. Następnie dobrze rozciągnąć materiał, aby nie zrobić w nim dziury podczas golenia.

Pumeks na zmechacone ubrania

Kolejnym sposobem na usunięcie zmechaceń jest pumeks. Wykorzystujemy tutaj tarcie, które jednocześnie w styczności z szorstką powierzchnią pumeksu odrywa małe zmechacone kuleczki materiału. Pamiętaj jednak, aby nie wypróbowywać tego sposobu w przypadku delikatnych tkanin, gdyż możesz bardzo łatwo je uszkodzić. Sposób ten sprawdzi się jednak w przypadku spodni, bluz czy koców.

Pamiętaj o tym, aby prać ubrania na odpowiednim programie

Warto zwracać uwagę na metki, na których znajdziemy instrukcje dotyczące prania danej rzeczy. Jeśli nie będziemy ich przestrzegać, możemy sprawić, że nasze ubrania zaczną się mechacić. Pamiętaj o tym, że podczas prania tkaniny stale ocierają się o siebie. Niektóre mogą wymagać delikatniejszych programów. Mechacenie się ubrań może powodować też wirowanie, gdy ustawimy zbyt wysokie obroty. Informację o tym również znajdziemy na metce.

Podobne artykuły