Muchy wlatują do domu? Spryskaj tym okna!

Porady Data publikacji: 20 marca 2024

Przyszły pierwsze ciepłe dni, a wraz z nimi muchy zrobiły się naprawdę uciążliwe, a ponadto stanowią źródło zarazków. Muchy to intruzy, których każdy chce uniknąć w swoim domu. Dostępnych jest kilka trików, które możesz zastosować, aby uchronić wnętrza przed nalotem.

Czy muchy są groźne?

Muchy stanowią duże zagrożenie epidemiologiczne. Siadają na różnych zanieczyszczonych powierzchniach takich, jak śmierci, odchody, padlina, a następnie roznoszą zarazki, przedostając się do naszego domu. Jeżeli owad usiądzie na jabłku lub innym jedzeniu, przed spożyciem, należy je bardzo dokładnie umyć.

Muchy roznoszą patogeny odpowiedzialne za takie choroby jak salmonella, polio, dur brzuszny, cholera, gruźlica czy wąglik.

Warto poznać niezawodne sposoby, jak uchronić swój dom przed tymi irytującymi, i jak się okazuje, niebezpiecznymi owadami. Szczególnie będzie to przydatne w okresie wiosenno-letnim, gdy na zewnątrz jest ciepło i każdy chce otworzyć okno, aby się tym cieszyć.

Trzy składniki odstraszające muchy: woda, spirytus, olejek eteryczny

Pozbycie się much nie jest aż tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Możesz samodzielnie przygotować naturalny odstraszacz z trzech podstawowych składników. Mikstura z wody, octu oraz olejku eterycznego skutecznie odstraszy muchy. Ocet z wodą należy połączyć w proporcji 1:1. Na 200 ml płynu trzeba użyć 20-60 kropli wybranego olejku eterycznego.

Roztwór należy umieścić w pojemniku z dyfuzorem i regularnie spryskiwać nim ramy okienne oraz drzwi. Choć jest skuteczny, jego trwałość nie jest zbyt duża, dlatego minimum kilka razy dziennie należy powtarzać wskazaną procedurę.

Zapachy, których muchy nie lubią

Muchy przyciąga zapach amoniaku oraz odchodów, a także resztki jedzenia. Bardzo ważne jest chowanie wszystkich produktów spożywczych do lodówki lub szafek. W pomieszczeniach warto również zadbać o czystość. Regularne sprzątanie sprawi, że Twój dom nie będzie atrakcyjnym miejscem dla much.

Możesz również wprowadzić do swoich wnętrz kilka przyjemnych woni, które są drażniące dla much. Są to przede wszystkim różnego rodzaju olejki: lawendowy, miętowy, z trawy cytrynowej, z bergamotki, eukaliptusowy, tymiankowy, cedrowy czy waniliowy. Możesz zastosować je samodzielnie, jako piękny zapach do wnętrz lub we wspomnianym wcześniej połączeniu z wodą i octem.

Wypróbuj zaproponowane sposoby na muchy, aby uchronić swój dom przed nieproszonymi gośćmi w okresie wiosenno-letnim. Przyjemność wpadania do wnętrz ciepła z otwartych okien nie powinna zostać ograniczana przez strach przed muchami.

Podobne artykuły