Wszyscy wiemy, że odpowiednia ilość snu jest niezbędna dla zdrowia, ale czy zdajesz sobie sprawę, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża jego ilość mogą szkodzić twojemu organizmowi? Eksperci medycyny snu nie tylko podkreślają znaczenie odpowiedniej długości snu, ale także sugerują, że kluczowym elementem jest wybór właściwej pory na poranne wstawanie — informuje Onet.
Dr Pratik Gopani z SVR Hospital w Mumbaju doradza, aby dzień zaczynać między 6 a 8 rano. Ta pora jest zgodna z naszym naturalnym zegarem biologicznym, co wspomaga prawidłową produkcję melatoniny pod wpływem światła dziennego. Wstając w tym czasie, dajesz swojemu organizmowi szansę na lepsze funkcjonowanie przez cały dzień.
Zbyt długie spanie, jak ostrzega dr Gopani, może zaburzać nasz rytm dobowy, co przekłada się na problemy z koncentracją i nastrój. Zakłócony rytm snu może także wpływać na produkcję hormonów, takich jak melatonina i kortyzol, które są kluczowe dla prawidłowego metabolizmu, reakcji na stres oraz odporności. Co więcej, brak regularności w śnie może prowadzić do wzrostu masy ciała i zwiększać ryzyko rozwoju wielu schorzeń.
Zalecenia naukowców są jasne: zamiast dopasowywać czas wstawania do momentu zasypiania, lepiej skupić się na tym, by kłaść się spać o takiej godzinie, która pozwoli ci wstać w zalecanym przedziale czasowym i jednocześnie zapewnić odpowiednią długość snu. Standardowo sugeruje się, że potrzebujesz od 6 do 8 godzin snu, choć to zależy od twoich indywidualnych potrzeb.
Utrzymanie stałych godzin snu, nawet w weekendy, jest niezwykle ważne. Nawet jeśli pozwalasz sobie na dłuższe leżenie w łóżku, może to skutkować uczuciem zmęczenia, a nawet bólami głowy. Ważne jest także zapewnienie odpowiednich warunków do snu: temperatura w sypialni powinna wynosić od 16 do 20°C, a pokój powinien być ciemny i cichy. Dodatkowo, unikanie niebieskiego światła (np. z ekranów) oraz intensywnych ćwiczeń lub ciężkich posiłków przed snem również może poprawić jakość twojego snu.