Monitor gamingowy 240 Hz — czy to najlepszy monitor do gier?

Gadżety Data publikacji: 21 listopada 2022

Coraz nowsze i coraz lepsze komponenty do grania pojawiają się na rynku, a wraz z nimi popularność zdobył monitor gamingowy 240 Hz. Ponadprzeciętna jakość wykonania i parametry, które zachwycają nawet najbardziej wymagających — to wszystko sprawia, że to odpowiedni wybór, ale nie dla każdego. Jakie są najważniejsze zalety monitorów 240 Hz i kiedy postawić właśnie na ten rodzaj monitora do gamingu?

Monitor 240 Hz gamingowy — najważniejsze zalety tego urządzenia

Co odróżnia monitor 240 Hz od innych modeli stworzonych z myślą o graczach? To bardzo wysoka częstotliwość odświeżania, która wynosi aż 240 Hz. W połączeniu z o wiele niższym czasem reakcji, niż w przypadku innych modeli, monitor gamingowy 240 Hz odświeża piksele nawet w tak krótkim czasie jak 1 milisekunda. Ale to nie wszystko! Standardem jest, że praktycznie wszystkie dostępne modele są wyposażone w funkcję Freesync, która dba o to, aby częstotliwość odświeżania dorównywała liczbie klatek wyświetlanych na sekundę.

Wszystkie wymienione zalety w praktyce sprawiają, że otrzymasz monitor, który umożliwia granie z wysokim FPS, zapewnia szybszy czas reakcji pożądany w dynamicznych strzelankach czy grach akcji oraz chroni przed pojawieniem się efektu smużenia. To idealny wybór dla profesjonalistów i zapalonych hobbystów, którzy chcą wreszcie poczuć największą przyjemność z grania w strzelanki i gry akcji.

Czy monitor do gamingu 240 Hz ma jakieś wady?

Urządzenia bez wad pojawiają się niezwykle rzadko, dlatego zastanówmy się, czy monitor 240 Hz również jakieś wady posiada. Na samym początku warto zaznaczyć, że ten monitor niekoniecznie będzie uniwersalnym i odpowiednim wyborem dla każdego. Wszystko z powodu właśnie jego ogromnych możliwości — prawdopodobnie nie wszyscy będą mogli wykorzystać je do maksimum.

Częstotliwość 240 Hz to już wyższa szkoła jazdy, na którą powinni zdecydować się gracze, którzy są w stanie skorzystać z jej pełnego potencjału. Jeżeli nie posiadasz podzespołów, które umożliwiają wyświetlanie 240 klatek na sekundę (i nie planujesz takiego zakupu w przyszłości), to lepszym rozwiązaniem będzie nieco tańszy, ale także dobry model o częstotliwości 144 Hz.

Podsumowanie

Ten monitor to świetny wybór dla świadomych graczy o wysokich wymaganiach, którzy wiedzą, że zadowolą się tylko najwyższą jakością. Czy warto go kupić? Zdecydowanie tak, jeśli jesteś właśnie taką osobą, masz równie wysokiej jakości kartę graficzną, procesor czy RAM lub naprawdę planujesz zainwestować w najlepsze komponenty w przyszłości. Gdy już zdobędziesz swój monitor z częstotliwością 240 Hz poznasz nowy wymiar gier pełnych detali, błyskawicznego czasu reakcji i idealnego odwzorowania dynamiki w strzelankach.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Podobne artykuły