Jakie rolety wybrać do domu, by były funkcjonalne i estetyczne?

Wnętrza Data publikacji: 16 grudnia 2019

Salon rozświetlony promieniami słońca wpadającymi przez liczne przeszklenia, piękny widok za oknem i przyjemne ciepło przenikające przez powierzchnię szyby – wszystko to wydaje się kuszące na stronach magazynów. W mieszkaniu jednak zawsze warto mieć osłony okienne, które pozwolą zachować prywatność, odciąć nadmiar światła, a dodatkowo mogą pomóc w ochronie przed włamaniem i zmniejszeniu kosztów ogrzewania.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w rolety?

Praca przy świetle dziennym jest o wiele przyjemniejsza niż przy sztucznym oświetleniu, jednak czasem jego nadmiar może skutecznie przeszkadzać nam zarówno w pracy, jak i w wypoczynku. Wpadające przez okna promienie słoneczne rażą, odbijają się od ekranów laptopów czy telewizorów. Latem dodatkowo przeszklone pomieszczenia bardzo łatwo się nagrzewają.

Rolety nie tylko pozwalają na ograniczenie ilości światła wpadającego do budynku, ale również zapewnią ochronę naszej prywatności. Wystarczy opuścić roletę, aby uchronić się przed wścibskimi spojrzeniami, i by zapalenie po zmroku lampy w salonie lub kuchni nie sprawiało, że przechodnie lub sąsiedzi będą mogli widzieć wszystko co dzieje się w pomieszczeniu. W odróżnieniu do zwykłych zasłonek, w przypadku rolet nie musimy się też martwić, że zakryją grzejnik ograniczając przepływ ciepłego powietrza lub utrudniając dostęp do parapetu okiennego.

Jaki rodzaj rolet wybrać?

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór rolet – zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Szukając rozwiązania do swojego domu, w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić, jakie są nasze oczekiwania względem osłon oraz ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na zapewnienie sobie komfortu oraz bezpieczeństwa.

Do najbardziej popularnych i stosunkowo tanich osłon okiennych wewnętrznych zaliczają się rolety tekstylne. Pozwalają one na kontrolowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia, chronią nas przed ciekawskim wzrokiem przechodniów, a w upalne dni mogą nieco ograniczać nagrzewanie się wnętrz. W ofercie firmy DAKO możemy znaleźć rolety nie tylko w wielu barwach, ale również wykonane z najróżniejszych typów tkanin: gładkich, podgumowanych, żakardowych, poliestrowych lub nawet impregnowanego papieru. Warto zwrócić uwagę na tkaniny deseniowe, które swoimi wzorami mogą stanowić dodatkowy element dekoracji pomieszczenia lub pomyśleć nad roletami typu dzień-noc, które dzięki zastosowania dwóch materiałów o różnej przezierności pozwalają na zwiększoną kontrolę ilości światła wpadającego do budynku. Dużą kontrolę nad poziomem nasłonecznienia mogą zapewnić również rolety plisowane.

Rolety zewnętrzne to z kolei jedno z najbardziej estetycznych i funkcjonalnych rozwiązań w zakresie osłon, jakie możemy zastosować w naszym domu. Dla uzyskania najlepszego efektu estetycznego, ich montaż powinien zostać wcześniej uwzględniony w planach budynku lub dokonany podczas remontu, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, rolety zewnętrzne mogą zostać zainstalowane w kasetce umieszczonej bezpośrednio na ścianie elewacji. Niewątpliwą zaletą rolet zewnętrznych jest możliwość pełnego zaciemnienia pomieszczenia, ochrona stolarki okiennej przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych oraz częściowe zabezpieczenie przed włamywaczami. Dodatkowo, zastosowanie rolet zewnętrznych pozwala na zwiększenie poziomu termoizolacyjności domu oraz wytłumienie hałasów dobiegających z ulicy.

Funkcjonalne i estetyczne rolety.

Rolety dawniej kojarzono głównie z przestrzeniami biurowymi, jednak obecnie stały się niezwykle popularne także w domach i mieszkaniach. Stanowią atrakcyjny dodatek do okien, nie tylko ze względu na swoją funkcjonalność, ale również fakt, że za ich sprawą pomieszczenia nabierają charakteru – mogą np. wydawać się bardziej przytulne lub nowoczesne – w zależności od wybranego przez nas modelu.

Duża dostępność wielu wariantów kolorystycznych sprawia, że rolety – zarówno zewnętrze, jak i wewnętrzne – możemy doskonale wkomponować w wygląd budynku lub uczynić z nich kolejny element wystroju. Jeżeli chcemy w prosty sposób podnieść poziom komfortu życia i uczynić nasz dom estetycznym i nowoczesnym – rolety są dobrym wyborem.

Podobne artykuły