Marzec – co można zrobić w ogrodzie, aby przygotować go na wiosnę?

Ogród Data publikacji: 16 marca 2022

Marzec to miesiąc, w którym rzesza ogrodników w końcu może wychylić się z domu i rozpocząć swoje pierwsze prace. Początkowe czynności skupiają się głównie na sprawdzeniu, jak przedstawia się sytuacja w ogrodzie. Nie oznacza to, że w marcu nie ma co robić – wręcz przeciwnie. Konkretnej pracy bardzo dużo. By nic nam nie umknęło, warto zrobić sobie rozpiskę w postaci podpunktów. Jak przygotować ogród na wiosnę, aby móc później podziwiać wspaniałe efekty?

Marzec – sprawdzanie stanu działki i samego ogrodu

Marzec to doskonała okazja do tego, aby w końcu, po długiej zimie, rozejrzeć się po całej działce oraz po ogrodzie. Jest to idealny moment na to, by sprawdzić i ocenić stan krzew, drzew, trawnika oraz kwiatowych rabat. Choć nie jest to czynność, której efekty widać od razu, z pewnością nie warto z niej tak łatwo rezygnować. Przechadzka po ogrodzie oraz ocena stanu całej roślinności pozwoli bardzo dokładnie zaplanować kolejne czynności, które możesz rozpisać w postaci podpunktów po powrocie do ciepłego domu.

Badania odczynu gleby

Doświadczeni ogrodnicy, dla których ogród to wizytówka, to jedno z największych hobby, jakim mogą się pochwalić, bardzo często dokonują badania odczynu pH gleby. Jest to niezwykle ważna czynność, która pozwoli określić, czego potrzebuje ziemia, zanim zaczniemy wsadzać do niej rośliny z nadzieją, że w kolejnych miesiącach będą pięknie kwitnąć.

Badanie gleby wymaga użycia papierków lakmusowych lub nieco bardziej zaawansowanych urządzeń, takich jak kwasomierz chemiczny. Aby poznać pH gleby, wystarczy pobrać kilka próbek w działki. Należy pamiętać, że próbki powinny pochodzić z niższych warstw ziemi. Badanie pozwala zdecydować, gdzie posadzić rośliny potrzebujące gleby kwasowej, a gdzie te, które preferują glebę zasadową. 

Nawożenie gleby oraz przycinanie drzew

W marcu rozpoczyna się kolejny rok pięknej przygody, jaką jest uprawa ogrodu. Każdy ogrodnik, zarówno ten początkujący, jak i zaawansowany doskonale wie, że roślinom ciężko obejść się bez nawozu. Rewelacyjnym wyborem będzie najzwyklejszy, tradycyjny kompost. W wielu przypadkach jednak stosuje się nawożenie mineralne, takie jak fosfor, azot czy potas. Rzadziej wybierane są wieloskładnikowe nawozy, które jednak często okazują się być dość praktyczne. Marzec to miesiąc, w którym warto nawozić nie tylko drzewa i krzewy, ale także rabatę w trawami czy trawnik.

Kolejną czynnością, bez której ogrodnicy nie są w stanie wyobrazić sobie marca jest przycinanie drzew oraz krzewów. Po zimie z łatwością jesteśmy w stanie zlokalizować złamane gałęzie, których jest niemało. Ponadto, podcięciu poddawane są te gałęzie, które niefortunnie krzyżują się ze sobą i rosną w kierunku środka korony, zamiast na zewnątrz. W trakcie przycinania warto również zwrócić uwagę na stan zdrowotny pozostałych gałęzi. W oczy z pewnością rzucą nam się takie, które zostały zajęte bakteryjną chorobą. 

Przycinanie dotyczy również roślin na pędach jednorocznych, do których zaliczamy tawułę japońską czy hortensję bukietową. Wymagają one od nas przycięcia na wysokości 20 cm nad ziemią. Wrzosy także potrzebują naszej troski – odcięcia oczekują zeszłoroczne kwiatostany.

Rośliny ozdobne w marcu – co można zrobić w tym temacie?

Marzec jest prawdziwie wyjątkowym miesiącem. Z jednej strony widzimy budzącą się do życia wiosnę, z drugiej zaś czeka na nas mnóstwo pracy do wykonania, abyśmy mogli latem cieszyć się wspaniałym ogrodem. Najwięcej czynności czeka nas w przypadku roślin ozdobnych.

Marzec to zdradliwy miesiąc, jeśli jednak minęły już ostatnie mrozy, śmiało możemy zacząć rozchylać zimowe okrycia, które jesienią nałożone zostały na najbardziej wrażliwe na mróz rośliny. Co do przymrozków – one mogą trwać aż do połowy maja, dlatego całkowite odsłonięcie osłon nie jest możliwe, przynajmniej nie tak wczesną porą. Rozchylenie ich ma na celu spowolnienie wegetacji, zwłaszcza, że słońce może już coraz mocniej przygrzewać.

W sytuacji, kiedy decydujemy się już na zdjęcie okryć, konieczne jest ich wyczyszczenie oraz wysuszenie. Dopiero w momencie, jak będą całkiem suche, można je przechować na kolejną zimę.

Jesień jest czasem, kiedy grabie się liście, jednak nie oznacza to, że nie spotkamy ich wiosną na działce. Wręcz przeciwnie – może się ich pojawić całkiem sporo. Są to głównie pozostałości po jesieni.

Zdarza się, że w lutym nie wyściubiliśmy nosa z domu. W takiej sytuacji w marcu przystępujemy do przycinania pędów, które tego wymagają, a chodzi tutaj głównie o róże, hortensję bukietową czy powojniki.

W momencie, kiedy ziemia rozmarznie, można myśleć o sadzeniu drzew i krzewów. Najczęściej chodzi o sadzenie w pojemnikach, ale można także sadzić gołym korzeniem do ziemi. Konkretne gatunki roślin powinny być dobrane według tego, jakie warunki oferuje gleba w ogrodzie.

W marcu warto również zasiać rośliny sezonowe, takie jak nagietki, aksamitki czy groszek pachnący. Dodatkowo sprawdzamy stan bulw i cebul, które przez zimę były przechowywane w odpowiednich dla nich warunkach. Wysuszone i chore wyrzucamy, zaś resztę przygotowujemy do sadzenia. Wśród nich znajdą się takie rośliny, jak dalie, mieczyki czy pacioreczniki.

Podobne artykuły