Maranta – zobacz dlaczego powinnaś mieć tę roślinę w domu!

Wnętrza Data publikacji: 11 września 2019

Maranta jest rośliną doniczkową, która sięga do 25 cm wysokości, lubi średnio nasłonecznione miejsca oraz duża wilgotność. Dlatego też dość często trzeba ją podlewać. Odwdzięcza się nam za to swoim niesamowitym wyglądem i charakterystycznymi liśćmi. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej oraz Środkowej. Doskonale sprawdza się jako roślina dekoracyjna w naszych mieszkaniach. Oprócz samego wyglądu warto ją mieć z jeszcze jednego powodu.

Niesamowite właściwości maranty

Bardzo ciekawe zjawisko możemy zaobserwować gdy zjawi się zmrok Maranta wtedy zwija swoje liście, a gdy znów pojawi się słońce rozwija je. Co ciekawe roślina ta potrafi również wyczuć nadchodzący deszcz i na brzegach jej liści mogą pojawić się kropelki wody, które wyglądają tak jakby maranta płakała.

To sprawia, że roślina ta jest bardzo ciekawa i warto ją mieć w swoim domu. Aby jednak dobrze się trzymała należy odpowiednio o nią dbać. Chcielibyśmy więc podpowiedzieć Wam jak to robić.

Jak dbać o marantę

Roślina tak jak wcześniej wspomnieliśmy lubi średnio naświetlone miejsca. Nie powinniśmy więc wystawiać jej bezpośrednio na mocne słońce bo wtedy jej liście zbledną. Nie powinna też stać w cieniu. Jeśli chodzi o temperaturę to lubi gdy w czasie dnia jest ona stała i wynosi ok. 22 stopni Celsjusza, w nocy może spać o 4 stopnie. Dlatego zimą nie powinniśmy jej wynosić do zimnych pomieszczeń, ale też nie powinna stać w pokoju, w którym bardzo mocno grzejemy lub blisko grzejnika.

Do podlewania maranty nie używamy zimnej wody i najlepiej miękkiej, dlatego może być przefiltrowana. Podlewamy ją często i obficie, ale pilnujemy aby w podstawce doniczki nie zbierała się woda. Wtedy jest to dla nas znakiem, że przelewamy roślinę i wody jest zwyczajnie za dużo.

Podobne artykuły