Łóżko, kanapa czy narożnik – jak zaaranżować małą sypialnię?

Wnętrza Data publikacji: 02 lipca 2021 / Aktualizacja: 2022-05-24

Sypialnia jest miejscem przeznaczonym głównie do odpoczynku i regeneracji, jednak często zdarza się, że to pomieszczenie ma więcej niż jedno zastosowanie. Mieszkania o małych metrażach i studenckie akademiki powszechnie znane ze swoich ograniczonych wielkości stają się polem do dużej inwencji w temacie gospodarowania przestrzenią. Pokój sypialny, który jednocześnie służy za salon i jadalnię? Z odpowiednim nastawieniem i przemyślanym planem a co najważniejsze porządnymi meblami, małe przestrzenie przestają być wyzwaniem.

Co zamiast klasycznego łóżka – narożniki i kanapy

Choć gdy myślimy o sypialni, pierwszym co przychodzi nam na myśl, jest duże łóżko, należy mieć jednak w pamięci fakt, że zabiera ono bardzo dużą część cennej w małym pokoju przestrzeni. Nie są się ukryć, że to klasyczne rozwiązanie ma swoje plusy jak, chociażby brak konieczności ciągłego składania i rozkładania, czy możliwość dobrania wygodnego materaca, to w przypadku wielofunkcyjnych wnętrz, lepiej wybrać bardziej praktyczne narożniki i kanapy. Wygodna duża kanapa po złożeniu jest w stanie pomieścić kilka osób, zatem nasz mały pokój może w szybki sposób przekształcić się z sypialni w miejsce spotkań. Co ważne, złożona kanapa zabiera niewiele miejsca, co pomaga w odzyskaniu cennej przestrzeni. Narożnik z funkcją spania również może okazać się świetnym sposobem na małą sypialnię. Ustawiając go w rogu pokoju, możemy mieć pewność, że wykorzystujemy sto procent potencjału przestrzeni. 

Jak wybrać kolor kanapy lub narożnika?

Producenci mebli zapewniają klientom coraz większy wybór dostępnych kolorów zarówno kanap jak i narożników. Dzięki temu możemy dopasować mebel odpowiednio do naszych wymagań i estetyki pokoju. Biała kanapa najlepiej będzie wyglądała w przestrzeniach utrzymanych w stylu skandynawskim lub prowansalskim. Jasne kolory dodatków oraz drewniane elementy bardzo ładnie konweniują z białym lub kremowym meblem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na zasadzie kontrastu zdecydować się na biały narożnik do pokoju utrzymanego w ciemnych, ciężkich kolorach. Jasny akcent pozwoli estetycznie rozświetlić, dodając całości lekkości. Dobierając odpowiednią kanapę, warto zwrócić uwagę na barwę ścian i dodatków dominujących w pomieszczeniu. Kolorowe kanapy i narożniki bardzo dobrze sprawdzą się w równie wesołych przestrzeniach. Czerwona kanapa świetnie dopełni żółtym, pomarańczowym, a nawet białym ścianą.

Rozkładana kanapa lub narożnik z funkcją spania – sposób na małe przestrzenie

Jak wcześniej wspominaliśmy wybór kanapy lub narożnika ponad klasyczne łóżko może wydawać się nieoczywisty, jednak jest to sposób na oszczędzenie miejsca, szczególnie gdy pokój pełni więcej niż jedną funkcję. Powszechny mit o tym, że rozkładana kanapa lub narożnik z funkcją spania są niewygodne, często mija się z prawdą. Porządne meble do salonu lub sypialni dają bowiem duży komfort, nie zależnie od modelu. Odpowiednio dobrana kanapa z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, dając im wygodę i komfort w połączeniu z wielofunkcyjnym charakterem.

Artykuł powstał we współpracy z outletmeblowy.pl

Podobne artykuły